Raspberry Pi i Arduino? Co to w ogóle jest?

Raspberry Pi i Arduino? Co to w ogóle jest?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Raspberry Pi i Arduino to nazwy minikomputerów, które często “obijają się o uszy” nawet laikom niezainteresowanym tematami elektroniki czy robotyki, ponieważ to znane marki z dobrą renomą. Mimo tego często okazuje się, że część początkujących osób zupełnie nie wie, czym tak naprawdę są te urządzenia i do czego się przydają. Dlatego na starcie nauki warto dowiedzieć się, czym są minikomputery, jak z nich korzystać i jakie są możliwości oferowane przez tego typu sprzęt.

Czym są minikomputery?

Zarówno Raspberry Pi, jak i Arduino są popularnie nazywane minikomputerami. Bardzo często określa się je także jako płytki rozwojowe. Takie nazwy wynikają bezpośrednio z funkcji, jakie pełnią te urządzenia. Obydwa one powstały w wyniku zapotrzebowania na materiały edukacyjne dla konkretnych osób na etapie tworzenia projektów i prototypów twórcy jeszcze nie planowali wykorzystania ich na skalę masową. W obu przypadkach pomysłodawcami byli wykładowcy na uczelniach, którzy chcieli zyskać niedrogie narzędzie, będące w stanie wspomóc ich w procesie wyrównywania poziomu studentów w dziedzinie elektroniki i programowania. Nazwa “minikomputer” odnosi się oczywiście do analogii z komputerem, jaki kojarzony jest dzisiaj przez większość ludzi. Minikomputer to urządzenie, które w pewien sposób może zastąpić pełnowymiarowy komputer, jednak jego rozmiary są bardziej zbliżone do karty kredytowej. Przykładowo, Raspberry Pi 4B w najbogatszej wersji ma wbudowanych 4 GB pamięci operacyjnej RAM i czterordzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 1,5 GHz, a także posiada 4 wyjścia USB (w tym dwa USB 3.0), HDMI, Bluetooth 5.0 i wiele innych nowoczesnych rozwiązań. Dodatkowo jego interfejs został tak zaplanowany, by z łatwością można było na nim zainstalować systemy takie jak Windows 10 czy Linux. Po podłączeniu monitora, klawiatury i myszy Raspberry Pi może pełnić funkcję w pełni sprawnego komputera osobistego.

Czy jest tylko jedno Raspberry Pi i Arduino?

Zarówno Raspberry Pi, jak i Arduino są dostępne w wielu wersjach, które różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem, specyfikacją techniczną i rozmiarami. Przykładowo, Raspberry Pi Zero to jeszcze tańsza wersja minikomputera, która zajmuje znacznie mniej miejsca niż główna linia malinek-minikomputerów. Twórcom chodziło przede wszystkim o to, aby obniżyć koszt urządzenia i pozostawić tylko część komponentów, pozbywając się tych, które prawdopodobnie mogłyby być zbędne do wykonywania prostszych zadań. Dzięki temu potencjalny klient może na przykład łatwiej kupić wiele urządzeń tego typu i, podłączając je odpowiednio do analogowych sprzętów oraz programując, sprawić, żeby stały się one częścią inteligentnego budynku. W głównej linii Raspberry Pi do teraz wydano cztery generacje produktu. Arduino natomiast oferuje kilkadziesiąt modeli płytek, z których wszystkie mają otwartą licencję na korzystanie z projektu produktu. Oznacza to, że na rynku łatwo można znaleźć urządzenia legalnie produkowane na wzór oryginalnego Arduino. Oczywiście wszyscy producenci podejmujący się takiego zadania powinni wyraźnie zaznaczyć, że artykuł nie jest bezpośrednim produktem marki Arduino, ale niestety nie wszyscy się do tego stosują. Dlatego, jeżeli chcesz zakupić oryginalną płytkę lub akcesoria, wybieraj zawsze sprawdzonych dystrybutorów.

Raspberry Pi a Arduino

Minikomputery to urządzenia, które powstały z myślą przede wszystkim o uczących się elektroniki i programowania pasjonatach. Chodziło o to, aby umożliwić takim osobom dostęp do elastycznej, wielofunkcyjnej platformy, która może sprawdzić się w wielu zadaniach. Oba wymienione minikomputery mogą wykonywać bardzo podobne zadania, jednak ze względu na różne możliwości część zadań może zostać lepiej, łatwiej lub szybciej wykonana na jednym z nich. Arduino to platforma, która ma wielokrotnie mniejsze możliwości wykonywania zadań o dużej złożoności obliczeniowej od Raspberry Pi. Nie należy jednak postrzegać tego jako wady – lepszym określeniem jest raczej neutralna “cecha”. Infrastruktura Arduino pozwala z dużą łatwością odczytywać i obsługiwać analogowe sygnały, z którymi druga platforma ma znacznie większe problemy. Z kolei Raspberry Pi świetnie poradzi sobie z obróbką obrazu lub dźwięku – przykładowo może służyć za zaawansowany sterownik do kamer działających w monitoringu, a przez internet udostępniać użytkownikowi aktualny obraz. Arduino nie ma możliwości obsługi takich systemów, a najlepiej sprawdzi się do wykonywania stałych i nieskomplikowanych obliczeniowo zadań.

Praktyczne zastosowania

Wykorzystując Arduino, możesz zbudować prostego robota albo stworzyć własny designerski budzik czy jeżdżący model auta. Raspberry Pi może natomiast obsługiwać cały system inteligentnego domu, stanowić bazę do urządzenia multimedialnego do gier, filmów i muzyki albo pełnić rolę elementu logicznego w quadrocopterze. Ciekawe jest, że cechy obu minikomputerów można ze sobą efektywnie łączyć; przykładowo budując zaawansowany system inteligentnego budynku, którego centralnym urządzeniem byłoby Raspberry Pi zarządzające siecią płytek Arduino odpowiedzialnych za mniejsze systemy.

Osoby interesujące się elektroniką kojarzą Arduino i Raspberry Pi, jednak nie wszyscy wiedzą, czym dokładnie są. Sprawdź zastosowanie najpopularniejszych minikomputerów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polegają badania penetracyjne?
Na czym polegają badania penetracyjne?
Do wykrywania różnych nieciągłości powierzchniowych w konstrukcjach metalowych są powszechnie wykorzystywane badania nieniszczące metodą penetracyjną. Wykonuje się je zarówno ręcznie, […]
Ostatnie wpisy