Opony odgrywają niezwykle istotną rolę w każdym samochodzie, ponieważ zależy od nich zarówno komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo na drodze. Z tego względu powinny być regularnie kontrolowane pod kątem stopnia zużycia i ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. W razie konieczności trzeba wymienić je na nowe, ewentualnie przeprowadzić odpowiedni proces renowacji. Naprawa uszkodzonych opon określana jest powszechnie jako wulkanizacja, a usługi w tym zakresie świadczą liczne serwisy oraz warsztaty motoryzacyjne.
Ocena stanu technicznego opon polega przede wszystkim na zweryfikowaniu głębokości bieżnika, która w przypadku wersji letnich musi wynosić minimum 1,6 mm (a najlepiej 2 mm i więcej). Aby tego dokonać, należy spojrzeć na znacznik zużycia zlokalizowany między klockami albo przeprowadzić pomiar za pomocą profesjonalnego miernika. Z kolei w ogumieniu zimowym pożądana głębokość to aż 4 mm. Kolejnym etapem jest sprawdzenie poziomu ciśnienia. Powinno ono być zgodne z wytycznymi producenta. Duże znaczenie ma również określenie stanu wizualnego opon pod względem uszkodzeń eksploatacyjnych. Chodzi głównie o ubytki w strukturze, rozcięcia, pęknięcia, wybrzuszenia oraz wszelkie nieregularności. O wymienionych nieprawidłowościach może świadczyć np. wyraźnie wyczuwalne drżenie kierownicy w trakcie jazdy.
Ostatni krok polega na weryfikacji potencjalnych uszkodzeń fabrycznych, takich jak choćby brak jednorodności mieszanki, wady konstrukcyjne, nierównomierne wyważenie czy występowanie niepożądanych ciał obcych. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w zestaw wyjątkowo wytrzymałych i solidnie wykonanych opon, koniecznie zapoznajmy się z wyrobami marki Handlopex, dostępnymi m.in. na https://plusgum.pl/opony-profil-handlopex-c161.