Z racji rosnącego zainteresowania fotowoltaiką coraz więcej osób myśli o samodzielnym montażu paneli. Mimo tego, że początkowo wydawać się to może bardzo prostą czynnością, to jednak często okazuje się nieco inaczej. Zanim przystąpimy do montażu, warto poznać dokładną zasadę działania fotowoltaiki. Dzięki temu będzie można odpowiednio dobrać kąt i wybrać miejsca najlepsze do zamontowania paneli.
Wiele osób zainteresowanych darmową energią elektryczną pyta o to, jak odpowiednio zamontować panele słoneczne. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć, chociażby na stronie https://gomar.info/oferta/fotowoltaika/. Pierwszym i zarazem najważniejszym punktem z tym związanym jest dobór kąta. Tutaj nie ma jednej, jasnej reguły mówiącej o tym, pod jakim kątem mają być zamontowane panele słoneczne. Na południu naszego kraju idealne będzie nachylenie 35 stopni. Natomiast im wyżej na północ to, tym bardziej będzie on się zwiększał. Dla przykładu, w Gdańsku panele montuje się nawet pod kątem 45 stopni.
Montaż paneli i dobór miejsca jest także skorelowany z rodzajem paneli, jakie wybierzemy. Jeśli zdecydowaliśmy się na najbardziej popularne panele polikrystaliczne to powinny one być zamontowane w takim miejscu, aby nasłonecznienie było jak największe. W takich panelach zysk energetyczny zależy od tego, czy wszystkie panele są wystawione na działanie promieni słonecznych. Cała instalacja jest bowiem tak słaba, jak jej najsłabsze ogniwo. W panelach monokrystalicznych jest już trochę inaczej, ponieważ radzą one sobie z produkcją prądu nawet, gdy czasami zdarzy się zacienienie na panelach.