Gdybyśmy spytali przypadkowego przechodnia, gdzie według niego ucieka najwięcej ciepła z jego mieszkania. Z pewnością odpowiedziałby, że winowajcą utraty ciepła są okna. Jest to pogląd, który podziela większość Polaków, jednak nie ma w nim ani grama słuszności. Według przeprowadzonych badań największa ilość ciepła ucieka przez dach oraz źle ocieplone ściany. Ponadto nie należy bagatelizować strat, które dokonują się na skutek wydostawania się energii cieplnej przez podłogę, mimo, iż ze względu na mniej intensywny ruch ciepła ku dołowi, uszczuplenia te są znacznie mniejsze. Materiałem ratującym sytuację jest styropian dach podłoga przeznaczony do izolacji podłóg, dachów i stropów.
Utrata ciepła to rezultat niedociągnięć konstrukcyjnych budynku lub źle wykonanej izolacji wentylacyjnej. Wychłodzenie budynku z reguły powodują mostki termiczne, które są niczym innym, jak szczelinami w izolacji styropianowej. Występują one na wszelkiego rodzaju połączeniach ścian z podłogą lub oknami. W okolicach mostków może dochodzić do wykroplenia pary wodnej, co z kolei prowadzi do powstania pleśni i grzybów. Innym powodem uciekania ciepła z budynku są wady wynikające ze złego doboru materiału lub jego degradacji.
Tworzące się na jego obszarze pęknięcia oraz szczeliny powodują dodatkowe straty w ociepleniu. Przyczyną utarty ciepła, może być, również nieprawidłowe ocieplenie mieszkania. W przypadku dachu oraz ścian wadliwość ocieplenia, zazwyczaj wynika z wykorzystania do tego celu nieodpowiedniego materiału termoizolacyjnego lub położenia go w zbyt małej ilości.
Lekarstwem na uciekanie ciepła z budynku jest solidne ocieplenie dachu. Na rynku istnieją różne metody zaizolowania dachu lub poddasza, przy użyciu pianki, wełny lub styropianu. Materiały te można dostać no. na http://hurtowniastyropianu.pl/. Najczęściej rekomendowana do tego celu jest wełna szklana lub mineralna. Ponadto kluczem do sukcesu jest położenie wybranego materiału termoizolacyjnego w odpowiedniej grubości, a także zabezpieczenie go przed wilgocią. Jest to ważne z punktu widzenia późniejszej pracy materiału, bowiem izolacja dotknięta działaniem wilgoci, nie będzie skuteczna i nie ochroni w dostateczny sposób konstrukcji przed utratą ciepła.
Sposobem na zabezpieczenie termoizolacji jest położenie od strony wewnętrznej folii paraizolacyjnej oraz paroprzepuszczalnej membrany dachowej na zewnątrz dachu. Istotny jest, także sam sposób wykonania termoizolacji cieplnej. Należyte ocieplenie dachu polega na szczelnym położeniu warstwy wstępnej oraz całkowitym pokryciu powierzchni, tak aby nie powstawały mostki termiczne. Nie stosowanie wymienionych zasad, może skutkować dostaniem się wiatru w pozostawione szczeliny. Drugim czynnikiem jest stworzenie odpowiedniej wentylacji. Należy zwrócić na to uwagę, aby nie dopuścić do skroplenia pary wodnej, która może wyrządzić szkody w połaci dachowej.
Równie ważna dla utrzymania ciepła wydaje się być właściwie zaizolowana podłoga. Dobra izolacja podłogowa posiada dwie główne cechy. Po pierwsze zawiera w sobie czynniki, które nie pozwalają na ucieczkę ciepła przez warstwę podłogi. Po drugie musi być wytrzymała, aby bez problemu wytrzymać nacisk ze strony warstwy wyrównawczej. Najczęściej wykorzystywanym do tego celu materiałem są płyty styropianowe. Płyty te spełniają różne funkcje w zależności od miejsca ich położenia, dołączone do nich etykiety zawierają informacje o przeznaczeniu każdej z nich. Materiały delegowane do ocieplenia podłogi zawierają związki hybrydowe, które wspomagają działania izolacyjne oraz dodatkowo tworzą barierę ochroną przed wnikaniem wody.
Jeżeli projekt budowy budynku zakłada wydzielenie strefy podpiwnicznej, w takim przypadku konieczne jest jej odizolowanie od pozostałej części obiektu za pomocą grubszej warstwy materiału. Prace izolacyjne powinny nastąpić najpierw od wewnętrznej strony piwnicy. Dzięki rozpoczęciu od części gdzie temperatura jest niższa, unikniemy wykraplania się pary wodnej. Tożsamą wagę przypisuje się izolacji drzwi na klatce schodowej. Powinna ona zostać dokonana przy pomocy dedykowanych kołnierzy, których zadaniem jest oddzielenie sfery ciepłej od sfery zimniejszej.