Bezpieczeństwo żywności to pewność, że żywność nie wyrządzi szkody człowiekowi lub jego zwierzętom domowym. Pochodzi ono z różnych źródeł, w tym z bezpieczeństwa biologicznego, fizycznego i chemicznego.
Bezpieczeństwo żywności to połączenie praktyk, procedur, polityki i technologii, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych przez żywność. Główne obszary bezpieczeństwa żywności to:
Obejmuje ustanowienie łańcucha dostaw, który zapewnia, że żywność została wyprodukowana z zastosowaniem dobrych praktyk higienicznych i jest bezpieczna do spożycia.
Obejmuje to kontrolowanie ryzyka od surowca poprzez produkt opakowany, zapewnienie przeszkolenia pracowników w zakresie bezpiecznego postępowania z żywnością oraz przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach do momentu jej spożycia. Używane są do tego chociażby specjalne worki foliowe do żywności, które można zamówić przykładowo ze strony https://degafol.pl/.
Obejmuje to zapobieganie zanieczyszczeniom krzyżowym (tj. trzymanie surowego mięsa z dala od żywności gotowej do spożycia), jak również gotowanie żywności na tyle dokładnie, aby zabić szkodliwe bakterie, takie jak E coli O157:H7 i salmonella, które mogą być w niej obecne przed spożyciem.
Obejmuje to etykietowanie żywności, aby konsumenci wiedzieli, co jedzą (i czy jest to żywność wegetariańska lub zawiera orzechy/ nabiał itp.), a także posiadanie systemów, które pozwalają producentom śledzić, gdzie ich produkty są sprzedawane i przez kogo. Jest to ważne z kilku powodów, w tym ze względu na możliwość śledzenia produktów, co do których istnieje podejrzenie, że zawierają patogeny wywołujące choroby, a także ze względu na dostarczanie cennych informacji o tym, jakiej żywności oczekują konsumenci.