Słownictwo znacząco wpływa na ogólny stopień poznania. Szeroki zasób, pozwala na tworzenie skomplikowanych struktur. Dlatego też w pierwszej fazie nauki języka, koniecznie zaopatrzymy się w odpowiednie źródło pomocy.
Język niemiecki dla początkującego, wydaje się być bardzo ciężki. Rozbudowane zwroty i charakterystyczny ,,brak zamiennika”, skutecznie utrudniają i tak skomplikowaną naukę. W celu poprawy własnego zasobu, możemy skorzystać z pomocy internetowych słowników. Pamiętajmy przy tym, aby wybierać ich sprawdzone wersje.
W translatorach bardzo często szukamy również całych składni. Miejmy na uwadze to, że tłumaczenie całego zdania to proces zdecydowanie trudniejszy. Większość tłumaczy języka niemieckiego, internetowych, opiera się na prostych algorytmach. Dlatego też do rozbudowanych wersji zdań, miejmy ograniczone zaufanie.
Pomocne może okazać się jednak poznanie charakterystycznych zwrotów. Nie są to zdania same w sobie, ale konstrukcje, które przydają się w wielu sytuacjach. Dobre słowniki (translatory), powinny posiadać je we własnych zasobach.
Szczególną uwagę, powinniśmy poświęcić firmom sprawdzonym. Papierowe wersje słowników, bardzo często posiadają swoje wersje online. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na otoczenie strony, a także jej popularność w wynikach wyszukiwania (do często wykorzystywanych tłumaczy internetowych należy chociażby translatica lub PONS).
Godne polecenia są również znane na całym świecie translatory (takie jak ling albo glosbe). Starajmy się za to unikać wątpliwej jakości witryn, okraszonych mało profesjonalną szatą graficzną. Często nie będą one gwarantowały odpowiednio dokładnego tłumaczenia.