Płynąca z kranu woda znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia – począwszy od czynności higienicznych, poprzez gotowanie, a na sprzątaniu czy myciu samochodów skończywszy. Jest stosowana zarówno do celów domowych, jak i przemysłowych. Z wody korzysta każdy, mało kto zastanawia się jednak nad tym, jakim procesom poddawana jest woda zanim trafi do docelowych odbiorców.
Uzdatnianie wody to złożony proces, polegający na odpowiednio prowadzonej filtracji. Może to odbywać się za pomocą technologii odwróconej osmozy, na filtrowaniu z wykorzystaniem złóż lub poprzez dodanie do wody środków chemicznych. Zanim woda zostanie poddana filtracji, należy ją napowietrzyć, czyli oczyścić. Działanie to polega na nasyceniu wody tlenem, dzięki czemu zostaje ona pozbawiona niechcianych gazów oraz zanieczyszczeń. Napowietrzanie wykonywane jest z użyciem separatora wody, który może być wykorzystywany samodzielnie lub jako część mieszaczy wodno-powietrznych, stosowanych głównie do uzdatniania wody w celach przemysłowych. Separator wody sprawdzi się więc przede wszystkim w sytuacji, gdy filtracja odbywa się na złożach żwiru, piasku lub węgla. Napowietrzenie jest ponadto stosowane w akwenach wodnych przeznaczonych do hodowli ryb oraz w akwarystyce.
Popularnym narzędziem używanym do drobnopęcherzykowego napowietrzania ścieków oraz uzdatniania wody są dyfuzory dyskowe i rurowe. Bogata gama różnorodnych modeli sprawia, że wspomniane urządzenia mogą pracować w szerokim zakresie wydatków powietrza. Ich zaletą jest to, że mogą być one stosowane w przerywanych cyklach napowietrzania, zapewniając płynną regulację procesów tlenowych i beztlenowych. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów, urządzenia nie zapychają się podczas użytkowania, a w przypadku zaniku ciśnienia powietrza działają jak zawór zwrotny, zapobiegający wnikaniu ścieków do instalacji powietrznej. Przykłady działania dyfuzorów oraz gotowe produkty do kupna, można znaleźć na stronie: http://stagum-eko.pl.