Generalny remont mieszkania – co warto mieć?

Generalny remont mieszkania – co warto mieć?
modna-wiedza
Budowa
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W życiu niemal każdej osoby przychodzi taki moment, że jest zmuszona przeprowadzić gruntowny remont mieszkania, czy to z powodu przeprowadzki, czy z innych konieczności, choćby potrzeby wprowadzenia zmian. Takie sytuacje są dość trudne, wymagają dużo czasu, sporo nakładów finansowych, zorganizowania niezbędnych materiałów i narzędzi.

Niezależnie od tego, czy taki generalny remont będziemy przeprowadzać samodzielnie, czy z pomocą ekipy remontowej, jest to niemałe przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne. Dlatego warto się dobrze do niego przygotować. W poniższym poradniku przedstawiamy rozwiązania, jak sobie poradzić z tak dużym remontem i o czym powinniśmy pamiętać.

Zacznij od projektu

Spora część sklepów z kafelkami, podłogami, czy meblami kuchennymi oferuje także wykonanie projektu danego pomieszczenia. Często jest to usługa wliczona w cenę zakupu lub montażu, czasami dodatkowo płatna. Jeśli tylko taka opcja jest dostępna, warto z niej skorzystać, planując remont łazienki czy kuchni. Dzięki temu nasze pomysły zostaną zweryfikowane przez profesjonalistów i zmodyfikowane w taki sposób, by inwestycja zakończyła się sukcesem.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, starajmy się jak najwięcej planować, rysować, obliczyć, ile materiału potrzeba, tak aby w miarę możliwie najdokładniej oszacować możliwe koszty. Dobrze też jest zaopatrywać się w próbki farb, kafelek, frontów meblowych, paneli podłogowych. Pozwoli nam to lepiej wyobrazić sobie, jak dany produkt będzie wyglądał w naszych warunkach, w świetle, w połączeniu z innymi elementami naszego mieszkania.

Remont łazienki

To chyba najtrudniejsze pomieszczenie do wyremontowania, nie da się tu zrobić tylko poprawek, aby odświeżyć wnętrze. Całe przedsięwzięcie zapewne będziemy rozpoczynać od skuwania starych kafelek. Do tego zadania przydadzą nam się młotek, przebijak i nóż z wymiennym ostrzem, lub śrubokręt z płaską końcówką, jeśli zdecydujemy się na ręczne usuwanie płytek.

Możemy też wspomóc się narzędziami typu młotowiertarka z funkcją kucia. W ten drugi sposób pozbędziemy się kafelków zdecydowanie szybciej, ale inwestycja w elektronarzędzia na pewno będzie większa. Godnym przemyślenia rozwiązaniem tego problemu będzie też wypożyczalnia takich sprzętów.

Kiedy już mamy usunięte kafelki, przychodzi czas na ocenę instalacji, stanu wylewki i decyzję, czy i te elementy wymagają zmiany, czy tylko przeróbki. Nie unikniemy tego jeśli np. będziemy chcieli zmienić miejsce zamontowania umywalki, zmienić wannę na prysznic czy toaletę z takiej ze spłuczką zewnętrzną na toaletę wiszącą ze spłuczką zabudowaną.

Do montażu warto użyć odpowiednio długich kołków montażowych, szczególnie polecane będą tutaj kołki fischer, które charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością. Przy tak generalnym remoncie, gdy już jesteśmy na etapie zmieniania nawet instalacji warto pokusić się o zrobienie odpływu liniowego w brodziku, co jest obecnie najpopularniejszą metodą na odprowadzanie wody spod prysznica, a do tego wygląda bardzo nowocześnie.

Kuchnia sercem domu

Tak, to właśnie w kuchni toczy się spora część naszego życia, dlatego ważne jest, aby podczas remontu zaprojektować ją i przerobić w taki sposób, aby stała się sercem naszego domu, była przytulna i funkcjonalna zarazem. Zacznijmy od rozmieszczenia sprzętów w kuchni. Najlepiej nie umieszczaj lodówki obok piekarnika – pozwala to zaoszczędzić prąd, który lodówka zużywa przy dodatkowym chłodzeniu podczas pracy piekarnika. Zmywarkę umieść w bliskiej odległości od zlewu – ułatwi Ci to organizację odpływów i całej instalacji wodnej.

Dodatkowo pamiętaj, że piec, lub płyta grzewcza, na której będziesz gotować nie powinna znajdować się zbyt daleko od zlewu – pomyśl, jaką drogę będziesz musiał pokonać z każdą wodą, którą będzie trzeba dolać do garnka, lub z potrawami do odcedzenia. Jak już uporamy się z rozmieszczeniem sprzętów, rozbiórką i wyniesieniem starej kuchni, oraz z odmalowaniem ścian – pozostaje nam zamówić meble kuchenne.

Możemy zamówić je u stolarza na wymiar lub wybrać jedną z wielu dostępnych na rynku kuchni systemowych i pokusić się o samodzielny montaż szafek. Pomocna w tym zadaniu będzie na pewno wkrętarka, śruby, wkręty, kołki montażowe, a także podkładki dystansowe. Skręcanie mebli to będzie jedno z bardziej pracochłonnych zajęć, potem już tylko pozostanie zamówienie i montaż blatów.

Nowe oblicze sypialni

O ile remont łazienki i kuchni destabilizuje znacząco życie całego domu, o tyle remont prowadzony w sypialniach poszczególnych członków rodziny nie będzie już tak bardzo uciążliwy i w dużej mierze możemy wykonać go samodzielnie. Pomalowanie ścian, zmiana paneli podłogowych, zmiana rozmieszczenia mebli i pokój wygląda jak nowy.

Nie wiąże się to już z takimi dużymi nakładami finansowymi jak w poprzednich pomieszczeniach, chyba że chcemy zainwestować w nowe meble. Świetnym rozwiązaniem są szafy wnękowe, gdzie za dużymi przesuwnymi drzwiami możemy stworzyć nie tylko garderobę, ale także miejsce do przechowywania wielu rzeczy, np: deski do prasowania, odkurzacza, czy walizek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zręcznościowe zabawy i gadżety stworzone z myślą o dzieciach
Zręcznościowe zabawy i gadżety stworzone z myślą o dzieciach
Dziecko poprzez korzystanie z zabawek poznaje świat i dlatego rodzic powinien zadbać o to, żeby miało ono do tego odpowiednie […]
Ostatnie wpisy