Drewno jest wykorzystywane przez człowieka od tysięcy lat i wciąż jego popularność jako materiału do tworzenia wszelakich przedmiotów nie maleje. Z drewna tworzy się meble i przedmioty domowego użytku, jest również surowcem, z którego powstają rzeźby i ozdoby. Do jego obróbki potrzeba profesjonalnych narzędzi, niezależnie od tego, czy posiada się niewielki warsztat, czy też firmę zajmującą się tym na co dzień.
Głównym elementem wyposażeniem pracowni powinien być stół stolarski, zwany też strugnicą. To stół wyposażony w szereg niezbędnych dodatków, takich jak kowadło czy dociski szybkomocujące. Często też posiada szafki i szuflady, w których można przechowywać narzędzia. Znaleźć go można nie tylko w profesjonalnych i amatorskich warsztatach, ale również w szkołach oferujących zajęcia związane z majsterkowaniem. Ich dużą zaletą jest dostosowanie elementów i akcesoriów do swoich potrzeb. Przykładowe stoły znajdują się na https://dluta.pl/stoly-stolarskie.
Mając stół, należy zaopatrzyć się w narzędzia do cięcia drewna. W warsztacie powinny znaleźć się piły płatnicowe do cięcia grubych desek i belek. Drobniejsze fragmenty drewna można ciąć piłą grzbietnicą, a jeśli potrzeba wyciąć otwór w obrabianym drewnie, niezbędna będzie otwornica. Jeśli chcemy wyżłobić skomplikowane kształty, warto przyjrzeć się ręcznej pile włosowej – jej brzeszczot pozwala na precyzyjne i czyste nacięcia. W warsztacie niezbędne są również dłuta i pilniki do drewna, a dla wykończenia produktu użyć na nim papier ścierny o różnym stopniu gradacji.