Co musi znaleźć się w jadłospisie dla gołębi?

Co musi znaleźć się w jadłospisie dla gołębi?
modna-wiedza
Hobby
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie wielu ludzi posiada nie tylko typowe zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy, ale również mniej popularne gatunki – węże, szczury, norki czy rybki. W Polsce jest również spora grupa hodowców gołębi, którzy wystawiają swoje okazy na konkursach lotów lub po prostu hodują je z pasji. Warto podkreślić, że gołębie, tak jak i inne zwierzęta, powinny otrzymywać zbilansowany pokarm – odpowiednie odżywianie przyczynia się bowiem do prawidłowego zdrowia tych ptaków, wpływa na ich piękny wygląd, zachowanie oraz tzw. formę lotową.

Co innego na każdą porę roku

Ustalanie diety dla gołębi wymaga zarówno dużej wiedzy, jak i doświadczenia. Ptaki te karmi się przede wszystkim ziarnami zbóż i roślin motylkowatych, ale również nasionami roślin oleistych i mieszankami śruty z solą mineralną, witaminami oraz antybiotykami (łączonymi za pomocą wody). Karma dla gołębi musi być podawana w specjalnych, półautomatycznych karmidłach, ewentualnie w podłużnych korytkach.

W okresie pierzenia (gdy ptaki są nieco osowiałe) powinno się im podawać mieszanki z rzepaku, konopi oraz słonecznika, czyli ziarna bogate w tłuszcz. Dodatkowo należy dosypywać trochę suplementów (np. tego rodzaju https://mojgolab.pl/suplementy-c-3.html) w celu wzbogacenia pokarmu w wartości odżywcze.

Zimą gołębie powinno się karmić do syta, ale najlepiej mieszankami średnio kalorycznymi z przewagą ziaren jęczmienia czy owsa. Z kolei wiosną ptaki karmimy już na bogato – karmą wysokobiałkową z dodatkiem np. aromatycznej mieszanki dla gatunków śpiewających. Pamiętajmy jednak o tym, że skład dawki pokarmowej zależy przede wszystkim od stanu fizjologicznego gołębia i jego ruchliwości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pielęgnować skórzaną odzież – w co warto się zaopatrzyć?
Jak pielęgnować skórzaną odzież – w co warto się zaopatrzyć?
Ubrania oraz dodatki wykonane ze skóry prezentują się niezwykle elegancko i stylowo. Materiał ten jest ponadczasowy i zawsze modny. Skóra […]
Ostatnie wpisy