Osoby, które mają własną działalność gospodarczą (czyli znajdują się w rejestrze CEIDG), ale jednocześnie są niewypłacalne, mają kilka możliwości, by wyjść z impasu. W takiej sytuacji mogą między innymi skorzystać z instytucji upadłości konsumenckiej. Aby wykorzystać tę opcję, należy spełnić ważne warunki.
Pierwszym z nich jest niewypłacalność, czyli sytuacja gdy przedsiębiorca nie ma żadnych możliwości, by uregulować własne zobowiązania finansowe. Drugim warunkiem jest posiadanie minimum dwóch wierzycieli. Na złożenie wniosku o upadłość przedsiębiorca ma 30 dni od momentu stwierdzenia swojej sytuacji prawnej (niewypłacalności). Wielokrotnie właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej hamuje w takim położeniu pusty rachunek bankowy, jak i brak innego majątku firmowego.
Złożenie wniosku wcale nie musi zakończyć się sukcesem. Sąd może odrzucić pismo w kilku, kluczowych przypadkach. Po pierwsze gdy majątek przedsiębiorcy nie jest wystarczający, by pokryć koszty postępowania lub umożliwia wyłącznie ich opłacanie. Po drugie jest oddalany, gdy majątek posiada obciążenia (np. hipotekę), co dalej uniemożliwia pokrycie wszystkich kosztów dłużnika. Okazuje się zatem, że warto mieć choćby podstawową wiedzę w zakresie prawnym lub zlecić takie działanie specjalistom. Więcej informacji o postępowaniu upadłościowym i jego kosztach można znaleźć na stronie: https://wyzerujdlugi.pl/blog/jakie-sa-koszty-w-postepowaniu-upadlosciowym-przedsiebiorcy/.