Czym są łożyska liniowe i jak działają?

Czym są łożyska liniowe i jak działają?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele różnych rodzajów łożysk liniowych, które mają różne zastosowanie. Jak sama nazwa wskazuje, łożyska te są zaprojektowane do podtrzymywania obciążenia, które porusza się liniowo wzdłuż ich osi. Łożyska liniowe występują w wielu odmianach, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: mogą być ekonomicznym rozwiązaniem do przemieszczania i pozycjonowania ładunków w zastosowaniach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Łożyska liniowe są znacznie rzadziej spotykane w domowych warsztatach niż łożyska kulkowe lub wałeczkowe, ponieważ są trudniejsze w produkcji i wymagają większej ostrożności podczas obsługi.

Rodzaje łożysk liniowych obejmują:

  • Łożyska kulkowe i wałeczkowe – Te rodzaje łożysk są dobre do zastosowań precyzyjnych i dużych prędkości. W niektórych przypadkach mogą one również przenosić duże obciążenia. Łożyska kulkowe i wałeczkowe działają na zasadzie zwanej „obciążeniem promieniowym”, co oznacza, że elementy łożyska są tak rozmieszczone, że siła kontaktu między nimi dzieli się równo na składową promieniową i styczną. Dopóki ta równowaga jest zachowana, nie ma tarcia ani oporów ruchu w żadnym kierunku.
  • Łożyska stożkowe – Mają pierścień wewnętrzny ze stożkowymi rowkami, które przyjmują kulki lub wałeczki. Stożkowy kształt pozwala im przenosić większe obciążenia niż te, które przenoszą inne rodzaje łożysk liniowych, jednocześnie zapewniając wysoką precyzję i możliwości osiągania prędkości.
  • Łożyska kulkowe wzdłużne – Łożyska te mają sferyczne pierścienie zewnętrzne, które mieszczą się wewnątrz cylindrycznych pierścieni wewnętrznych z dopasowanymi stożkami po obu stronach każdej powierzchni pierścienia. Zapewniają wysoką stabilność przy obciążeniach wzdłużnych i niskie momenty oporu tarcia przy obciążeniach osiowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć kącik wypoczynkowy w salonie?
Jak stworzyć kącik wypoczynkowy w salonie?
Zróżnicowany asortyment pozwala na tworzenie aranżacji marzeń. Wybór rozmaitych wzorów i kolorów inspiruje do projektowania oryginalnych aranżacji. Wystarczy wybrać najbardziej […]
Ostatnie wpisy