Żelbet jest kompozytem strukturalnym, który składa się z betonu wzmocnionego przez wkładkę stalową lub stalowe pręty zbrojeniowe. Zazwyczaj formuje się go w elementy konstrukcyjne albo też całe obiekty monolityczne przy zastosowaniu szalowania lub form plastikowych, jak również stalowych. Produkt ten jest szeroko stosowany w budownictwie. Co prawda jego wytrzymałość na rozciąganie jest nieduża, to jednak potrafi on przenosić duże naprężenia ściskające.
Połączenie betonu i stali umożliwia tworzenie różnego rodzaju konstrukcji. Jako dodatek zbrojeniowy stosuje się przede wszystkim siatki, struny, kable, liny i pręty. W budowlance spotykamy formy ze zbrojeniem sztywnym. Są to elementy stalowe o dużych przekrojach na przykład ceowniki czy dwuteowniki. Wykorzystuje się je zazwyczaj jako rdzenie w żelbetowym słupie. W celu zwiększenia przyczepności stali do betonu stosuje się pręty żebrowane. Wiele firm, takich jak chociażby ta ze strony https://pierzakbudownictwo.pl/konstrukcje-zelbetowe/ na naszym rynku oferuje szeroki wybór tego typu materiałów.
Do niewątpliwych zalet żelbetu należy zaliczyć odporność na duże statyczne i dynamiczne obciążenia oraz ogniotrwałość. Materiał ten jest też odporny na korozję oraz wpływ warunków atmosferycznych. Przy zastosowaniu zabezpieczeń powłokowych wytrzymałość jego jeszcze wzrasta. Tego typu zabezpieczenia stosuje się w wypadku konstrukcji wiaduktów i mostów, a także przy stawianiu stropów dachowych.