Finanse i rynek

Jak się drukuje plakaty?

23 czerwca 2018

Wydrukowanie plakatu, zwłaszcza takiego o efektownych rozmiarach jest zajęciem całkiem skomplikowanym. Co ciekawe, taki produkt nie opiera się na jednym wydruku, a kilku lub nawet kilkunastu pojedynczych tworach, które dopiero połączone w całość stworzą spójny obraz. Przyglądając się dokładnie z bliska jakimś billboardom czy innym większym grafikom będziemy mogli zauważyć, iż składają się one z pomniejszych kartek papieru, a nie jednej wielkiej formy. Dodatkowo, im bliżej podejdziemy, tym ciężej będzie określić nam co znajduje się na danym plakacie – wynika to z tego, iż obraz jest „napikselizowany” i z małej odległości zobaczymy jedynie pojedyncze siatki kropek. Jednak, oddalając się cała grafika znowu nabierze płynności i ostrości, a całość nabierze sensu.

Podstawą drukowania plakatów jest efekt rastrowania, czyli działanie niezbędne podczas produkowania tej formy wydruków. To właśnie on – będący jednocześnie podstawą druku offsetowego – dba o odpowiednie nadanie ogólnych tonów tworzonej grafice, przez co w przyszłości będzie ona mogła spełnić swoje zadanie. Interesujące jest to, iż dzięki temu efektowi, jesteśmy w stanie, samodzielnie wydrukować plakat większych rozmiarów na naszej domowej drukarce. Jedyne czego potrzebujemy to jeden z programów do drukowania plakatów, które dostępne są online. Co oczywiste, wybrana przez nas grafika o dużym formacie zostanie wydrukowana na kilku kartkach, a dzięki efekcie rastrowania stanowić będzie spójną całość.

Nie inaczej, sprawa wygląda w profesjonalnych drukarniach. Plakaty czy billboardy tworzone są według bardziej zaawansowanych i dokładnych technik, co pozwala na uzyskanie większej precyzji i jakości obrazu, jednak samo przejście przez proces wygląda podobnie. Dodatkowo, dzięki posiadaniu szybkich drukarek możliwe jest uzyskanie wielu plakatów o ogromnych formatach w czasie niezmiernie przystępnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − 15 =