Jak wybrać dobre drewno kominkowe?

Jak wybrać dobre drewno kominkowe?
modna-wiedza
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kominki powstają w wielu domach, gdyż mogą stanowić cenne źródło ogrzewania. Z przyjemnością można też przy nich zasiąść w chłodny, jesienny czy zimowy wieczór. Posiadacze takich palenisk muszą się zaopatrzyć w drewno na opał. Nie wszystkie gatunki będą jednak wydajne, a niektóre mogą nawet zaszkodzić instalacjom. Po które należy zatem sięgać? 

Kwestia wilgotności

Przede wszystkim należy pamiętać o wyborze drewna, które było sezonowane. Świeżo ścięty surowiec będzie się składał ponad w połowie z wody, przez co będzie się słabo rozpalał, generował sporo dymu i powodował zabrudzenia w kominie. Materiał przygotowany z wyprzedzeniem, będzie wykazywał znacznie mniejszą zawartość wody. Po samym zakupie szczapy należy przetrzymywać w zadaszonym i suchym miejscu. Alternatywą dla drewna może być z kolei pellet, który można wykorzystać w przystosowanych do tego konstrukcjach. 

Drzewa iglaste czy liściaste? 

Do palenia w kominkach nie zaleca się wykorzystywania drewna z drzew iglastych, które posiadają w sobie dużo żywicy. Taki opał, pod wpływem temperatury, będzie wydzielał dużo dymu oraz sadzy. Może się to przyczyniać do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Myśląc o drewnie kominkowym, należy się zatem skupić na gatunkach liściastych. Surowiec z takich drzew powinien się palić równomiernie i mniej się dymić. Najwięcej ciepła będzie wydzielało drewno twarde z dębu, buku bądź grabu. Do kominków można też stosować lipę, topolę czy brzozę, lecz spalają się one zdecydowanie szybciej, więc będą mniej wydajnym rozwiązaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rehabilitacja nogi po złamaniu – czy to konieczne?
Rehabilitacja nogi po złamaniu – czy to konieczne?
Gwałtowny upadek w trakcie jazdy na nartach czy przy intensywnym treningu może skończyć się poważnym urazem kończyn. Szczególnie dokuczliwe jest […]
Ostatnie wpisy