Dom i otoczenie

Jaką zasłonę zawiesić w salonie?

18 maja 2020

Jednym z kluczowych warunków udanej aranżacji salonu jest wybór odpowiednich zasłon. Powinny one przede wszystkim skutecznie ocieplać przestrzeń, a także wnosić do niej rys niewymuszonej elegancji. Ponadto muszą umożliwiać precyzyjną regulację dopływu światła słonecznego i stanowić atrakcyjną wizualnie oprawę dla okien. Decydując się na zakup takiego elementu jak zasłona, zwracajmy szczególną uwagę na rodzaj materiału, upięcie, kolorystykę oraz stopień dekoracyjności. 

Liczy się idealne dopasowanie do wystroju

Podstawowym kryterium wyboru zasłon do salonu jest gramatura materiału. Decyduje ona bowiem w dużej mierze o tym, jak będzie układała się całość. Jeśli zależy nam na efektowności i maksymalnym zacienieniu wnętrza, postawmy na produkty z aksamitu, weluru oraz pluszu. Doskonale sprawdzą się one zwłaszcza w pomieszczeniach zaprojektowanych w stylu tradycyjnym, rustykalnym i glamour. Z kolei wyroby z lnu, poliestru czy woalu charakteryzują się dużą lekkością i transparentnością. Okażą się one dobrym rozwiązaniem w przypadku salonów zaaranżowanych w stylu skandynawskim, które potrzebują wiele naturalnego światła.

Niezwykle ważną kwestią jest ponadto rodzaj upięcia. Większość osób preferuje raczej marszczone zasłony w salonie, sięgające niemal do samej podłogi. Optycznie powiększają one przestrzeń i dodają jej elegancji. Znacznie mniej popularne są zasłony podpięte za pomocą ozdobnych chwostów, gdyż pasują głównie do salonów francuskich i prowansalskich. 

Inne pozostałe kryteria to:

– kolorystyka – kremowe i beżowe produkty będą idealne do salonów minimalistycznych, a wielokolorowe do nowoczesnych

– rodzaj zdobień – wyjątkowo dobrze prezentują się w szczególności wyroby wykończone lamówką albo falbaną oraz udekorowane motywami florystycznymi i geometrycznymi

– długość – do podłogi, poniżej linii parapetu lub do parapetu; tutaj wybór zależy od indywidualnych preferencji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + sześć =