Jakie typy łożysk można wyróżnić i do czego są stosowane?

Jakie typy łożysk można wyróżnić i do czego są stosowane?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wszędzie, gdzie jest ruch i związane z nim obciążenia można spotkać łożyska. Są one wykorzystywane w każdej gałęzi przemysłu. Można je podzielić na kilka rodzai, głównie ze względu na ich budowę. Czasem elementy te są znormalizowane – czyli wykorzystane łożysko musi mieć odpowiednie parametry. Jest to szczególnie istotne w piastach kół lub przy wykorzystaniu podczas budowy mostów. W większości przypadków dopuszcza się jednak modyfikację ich wymiarów.

Jakie łożyska występują najczęściej w Twoim samochodzie?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów są łożyska toczne, wykorzystujące specyficzny rodzaj tarcia. Do tej grupy należy najczęściej spotykane łożysko kulkowe. Ten model z kolei może występować w kilku wersjach. Samochód wykorzystuje dużą ilość łożysk – są obecne w silniku, rozrządzie, skrzyni biegów i innych elementach pojazdu.

Łożyska liniowe zaliczające się do kulkowych można spotkać wszędzie tam, gdzie obecny jest ruch liniowy. Są bardzo dokładne, a na ich budowę składają się następujące elementy: tuleja zewnętrzna, koszyk tulei zewnętrznych, obiegi kulkowe oraz wykonane z gumy pierścienie zgarniające. Te ostatnie usuwają wszelkie zabrudzenia powstające podczas przesuwu. Do głównych zalet tego rodzaju łożysk zaliczają się bardzo duża precyzyjność w użytkowaniu i korzystna cena. Nawet w bardzo trudnych warunkach sprawdzają się doskonale – tempo pracy jest utrzymane na wysokim poziomie. Praktycznie każda maszyna wymaga zastosowania w konstrukcji łożysk, dlatego są bardzo rozpowszechnione.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy drewno pasuje do łazienki?
Czy drewno pasuje do łazienki?
Urządzając łazienkę, można się zastanawiać, czy do jej wystroju użyć drewna. Wydaje się bowiem, że do jej wykończenia dużo lepiej […]
Ostatnie wpisy