Jakie typy łożysk można wyróżnić i do czego są stosowane?

Jakie typy łożysk można wyróżnić i do czego są stosowane?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wszędzie, gdzie jest ruch i związane z nim obciążenia można spotkać łożyska. Są one wykorzystywane w każdej gałęzi przemysłu. Można je podzielić na kilka rodzai, głównie ze względu na ich budowę. Czasem elementy te są znormalizowane – czyli wykorzystane łożysko musi mieć odpowiednie parametry. Jest to szczególnie istotne w piastach kół lub przy wykorzystaniu podczas budowy mostów. W większości przypadków dopuszcza się jednak modyfikację ich wymiarów.

Jakie łożyska występują najczęściej w Twoim samochodzie?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów są łożyska toczne, wykorzystujące specyficzny rodzaj tarcia. Do tej grupy należy najczęściej spotykane łożysko kulkowe. Ten model z kolei może występować w kilku wersjach. Samochód wykorzystuje dużą ilość łożysk – są obecne w silniku, rozrządzie, skrzyni biegów i innych elementach pojazdu.

Łożyska liniowe zaliczające się do kulkowych można spotkać wszędzie tam, gdzie obecny jest ruch liniowy. Są bardzo dokładne, a na ich budowę składają się następujące elementy: tuleja zewnętrzna, koszyk tulei zewnętrznych, obiegi kulkowe oraz wykonane z gumy pierścienie zgarniające. Te ostatnie usuwają wszelkie zabrudzenia powstające podczas przesuwu. Do głównych zalet tego rodzaju łożysk zaliczają się bardzo duża precyzyjność w użytkowaniu i korzystna cena. Nawet w bardzo trudnych warunkach sprawdzają się doskonale – tempo pracy jest utrzymane na wysokim poziomie. Praktycznie każda maszyna wymaga zastosowania w konstrukcji łożysk, dlatego są bardzo rozpowszechnione.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z czego składa się wentylacja?
Z czego składa się wentylacja?
W każdym nowoczesnym budynku powinna być zamontowana dobra instalacja wentylacyjna – niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, zakład […]
Ostatnie wpisy