Człowiek i styl

Kiedy warto pomyśleć o zatrudnieniu opiekuna do osoby starszej?

4 września 2021

Choroba albo niepełnosprawność bliskiej osoby jest trudnym przeżyciem dla całej rodziny. Szczególnie kiedy wymagana jest częsta lub stała troska o chorego. Jak zorganizować opiekę, kiedy pracujemy poza domem? Jeszcze większy problem jest, kiedy niesprawny mieszka sam, czasem daleko od nas i nie mamy możliwości częstego doglądania.

Gdzie możemy szukać pomocy?

Z pomocą przychodzą podmioty świadczące usługi opiekuńcze, takie jak firma Almach. Wykwalifikowany personel może całkowicie przejąć opiekę nad chorym w jego domu lub pomóc nam w codziennych zadaniach. W zakres obowiązków opiekuna może wchodzić dbanie o higienę pacjenta, zmiana ubrania, bielizny i pościeli. Ponadto podawanie leków, przygotowywanie posiłków, pomoc w załatwieniu różnego rodzaju spraw urzędowych. Wykonywanie różnych czynności domowych jak sprzątanie, pranie, robienie zakupów, zmywanie naczyń. Ważne też, że pracownik pomoże w sprawach medycznych, jak wizyta lekarza.

Zadaniem opiekuna jest także zorganizowanie czasu wolnego i rozwój zainteresowań chorego. Dodatkowo, co jest niezmiernie ważne, także codzienne wsparcie psychologiczne. Opieka zatrudnionej osoby może trwać od jednej do wielu godzin dziennie i jest możliwość refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *