Kiedy rodzice się rozwodzą, opieka nad dzieckiem staje się jedną z najważniejszych kwestii w prawie rodzinnym. W tym artykule omówimy opiekę nad dzieckiem po rozwodzie, w tym różne rodzaje ustaleń dotyczących opieki nad dzieckiem i jak one działają.
Opieka nad dzieckiem to termin używany do opisania praw i obowiązków prawnych, które rodzice mają w odniesieniu do swoich dzieci. Po rozwodzie oboje rodzice zachowują te prawa i obowiązki, chyba że jedno z rodziców zostało uznane za niezdolne lub w inny sposób nie nadaje się do ich wykonywania.
Opieka nad dziećmi staje się problemem, gdy się rozwodzisz lub rozstajesz z małżonkiem. Ważne jest, aby wiedzieć, że oboje rodzice mają równe prawa w odniesieniu do swoich dzieci, więc jeśli nie są w stanie uzgodnić warunków dotyczących wsparcia dla dzieci lub odwiedzin, wtedy jedno z rodziców może ubiegać się o nakaz sądowy, który określa, ile czasu każde z rodziców spędza z dziećmi i ile pieniędzy będzie płacone przez jednego z rodziców (alimenty).
Dwa najczęstsze rodzaje ustaleń dotyczących opieki nad dzieckiem to wyłączna opieka fizyczna i wspólna opieka fizyczna. W przypadku wyłącznej opieki fizycznej, jedno z rodziców sprawuje główną opiekę fizyczną i kontrolę nad miejscem zamieszkania dzieci; oznacza to, że podejmuje wszystkie główne decyzje dotyczące swoich pociech. O drugim rozwiązaniu możesz przeczytać pod wskazanym adresem internetowym: https://gajda-adwokat.pl/opieka-naprzemienna/.