Dom i otoczenie

Oświetlenie małego mieszkania

27 października 2018

Optyczne powiększanie przestrzeni mieszkalnej stało się w ostatnim czasie bardzo popularne, głównie za sprawą trików, które zdradzają architekci, specjaliści w urządzaniu wnętrz. Taki zabieg jest możliwy do uzyskania nie tylko poprzez odpowiednie materiały wykończeniowe, ale oświetlenie. Podpowiadamy, jak dobrać oświetlenie do małego mieszkania, aby optycznie powiększyć niewielki metraż.

Zasady w dobieraniu oświetlenia do małego mieszkania

Urządzanie małego mieszkania może być problematyczne, ale dzięki odpowiednim wskazówkom każdy może stać się mistrzem w optycznym powiększeniu przestrzeni. Za sprawą oświetlenia najłatwiej stworzyć przestronny klimat, zapewniając przy tym funkcjonalność, a ta przecież jest niezmiernie istotna w niewielkich pokojach, przedpokoju, kuchni, czy łazience. Oświetlenie w małym mieszkaniu powinno być możliwie niewielkie, co oznacza, że duże lampy zdecydowanie odpadają. Musi być też wielopunktowe, a to oznacza z kolei, że jedna lampa na środku nie wystarczy. To, że przestrzeń jest mała, nie znaczy, że takie światło dotrze wszędzie. Ponadto dodatkowe lampy, na przykład w rogu pokoju nadadzą głębi i powiększą przestrzeń.

Jak je wykorzystać w praktyce?

Główne zasady to jedno, ale jak wcielić je w życie? Wąskie lub nieregularne w kształcie pomieszczenia dobrze doświetlą podłużne lampy z kilkoma źródłami światła. Skierowanie ich w kierunku sufitu sprawi, że pokój wyda się wyższy. Dodatkowo na ścianach warto zastosować kinkiety, które poprawią proporcje wnętrza. Niezależnie od tego, jak wygląda wyposażenie kuchni, warto, aby znalazło się w niej oświetlenie na środku sufitu oraz bezpośrednio nad blatem roboczym. Nawet w małym mieszkaniu jest to istotne. Całe oświetlenie powinno być ze sobą spójne, dlatego nawet lampy do łazienki powinny nawiązywać do tych, które planujemy w pokoju czy w kuchni. Mała przestrzeń nie lubi chaosu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × dwa =