Pielęgnacja tarasu z drewna – jakie środki do tego używać?

Pielęgnacja tarasu z drewna – jakie środki do tego używać?
modna-wiedza
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniany taras może być miejscem wypoczynku i spotkań towarzyskich, ale także ozdobą domu. Bez względu na to, z jakiego drewna jest wykonany, trzeba pamiętać o tym, że jest to naturalny materiał o biologicznej strukturze. Każde drewno zmienia swoją objętość pod wpływem zmian temperatury, wilgotności i promieniowania UV. Wilgotne drewno pęcznieje, suche się kurczy, a wysoka temperatura wraz z promieniowaniem ultrafioletowym niszczą jego powierzchnię, powodując szarzenie.

Jak czyścić drewniany taras?

Najważniejszą rzeczą jest regularna troska o czystość, czyli zamiatanie, odkurzanie i zmywanie. Jesienią trzeba usuwać zeschłe liście, a zimą śnieg. Pomimo naszych starań drewno pod wpływem warunków atmosferycznych i słońca nieuchronnie pokrywa się patyną. Dzięki czyszczeniu i właściwej pielęgnacji można ten proces spowolnić, a odpowiednia pielęgnacja tarasu może nadać mu efektowny wygląd. Takim zabiegiem, przywracającym kolor i blask jest olejowanie.

Co daje olejowanie tarasu?

Olej wnika w wierzchnią warstwę drewna, natłuszcza ją i zapobiega wnikaniu wody, czyli impregnuje. Nabłyszczenie drewna olejem powoduje, że odbija ono część promieni słonecznych. Z tych samych powodów stosujemy olejki i kremy ochronne podczas opalania. Trzeba stosować środki przeznaczone do olejowania drewna, najlepiej produkowane przez renomowane firmy, takich jak Remmers. Olej może być w wersji koloryzującej lub bezbarwnej, ale olej bezbarwny nie chroni przed promieniami UV.

Jak zaimpregnować taras?

Zabieg olejowania musi być poprzedzony bardzo dokładnym odkurzeniem powierzchni tarasu. Kolejną czynnością jest umycie tarasu myjką ciśnieniową i wyszorowanie szczotką ryżową. Pozwala to usunąć brud i drobinki piasku z najmniejszych szczelin. Trzeba poczekać, aż taras całkowicie wyschnie. Impregnat Remmers olej należy nałożyć pędzlem np. ławkowcem, zgodnie z kierunkiem ułożenia desek. Zabieg ten należy powtórzyć 2-3 razy w roku, gdy zauważymy, że taras lekko zszarzał. Warunkiem wykonania konserwacji jest to, żeby minimalna temperatura w ciągu doby nie spadała poniżej +5ºC.

Prawidłowo konserwowany taras będzie długo cieszył swoim wyglądem, natomiast zaniedbania doprowadzą do jego przedwczesnego zniszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co robić, gdy termostat w urządzeniu ulegnie awarii?
Co robić, gdy termostat w urządzeniu ulegnie awarii?
W branży gastronomicznej wiele urządzeń działa przy zastosowaniu termostatu. Przykładem takiego sprzętu jest frytkownica, która nagrzewa tłuszcz do smażenia frytek […]
Ostatnie wpisy