W jaki sposób są uzupełniane ubytki w ścianach budynków i innych konstrukcji?

W jaki sposób są uzupełniane ubytki w ścianach budynków i innych konstrukcji?
modna-wiedza
Budowa
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Często stare budynki niszczeją z powodu oddziaływania wilgoci na cegły i beton, jeśli po zakończeniu budowy nie zadbano o hydroizolację. W tym przypadku należy wypełnić puste przestrzenie w ścianach, które mogły powstać podczas układania cegieł lub w okresie niszczącego działania wilgoci.

Wypełnianie pustych przestrzeni w betonie i murze

Aby naprawić ścianę i wypełnić szczeliny, należy usunąć cały tynk na starej ścianie na odległość 80 cm lub więcej od widocznego skorodowanego miejsca. Na styku podłogi i ściany, w miejscach uszkodzeń, należy albo całkowicie usunąć podkład z podłogi, albo zagłębić ścianę o ok. 20 cm. Następnie ścianę należy całkowicie oczyścić z brudu i resztek tynku. Jeśli jastrych został usunięty, należy również oczyścić wszystko, co znajduje się na jego miejscu.

Jeżeli puste przestrzenie w ścianach i podłodze mogą być wizualnie zidentyfikowane, należy je również dokładnie oczyścić z uszkodzonego betonu, np. za pomocą rozwiązania z poniższej strony https://kaiser-one.pl/iniekcja-cisnieniowa-betonu/, tynku i cegieł. Oczyszcza się również uszkodzone spoiny w cegłach murowanych, w miarę możliwości spoiny powinny być oczyszczone kilka centymetrów za korozją.

Dalsze kroki przy uzupełnianiu pustych przestrzeni

Po wypełnieniu pustych przestrzeni i związaniu tynku można przystąpić do wykonania hydroizolacji. Szczeliny zaleca się uszczelnić za pomocą szpachli.

W celu iniekcji ścian murowanych należy wiercić w ścianach lekko nachylonych (kąt nachylenia od 15 do 300). Wskazane jest, aby w murze była co najmniej jedna spoina pozioma i aby podczas wiercenia nie sięgać do końca ściany o 4 do 7 cm. W tym przypadku puste przestrzenie wewnątrz muru zostaną wypełnione w największym możliwym stopniu.

Jeśli pęknięcia nadal przeciekają wilgocią, do ich uszczelnienia można użyć żywicy. Mury w ścianach budynku i innych konstrukcji silnie chłonące wilgoć (np. cegły silikatowe) należy namoczyć do całkowitego nasycenia. Powierzchnia powinna być matowa, a nie błyszcząca, tzn. wilgoć nie powinna wydostawać się na powierzchnię muru. Dopiero wtedy można nałożyć warstwę hydroizolacji powierzchniowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meble loftowe – czyli jakie?
Meble loftowe – czyli jakie?
Meble loftowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że tworzone są z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, czy też metal. […]
Ostatnie wpisy