W jakich branżach systemy czystych pomieszczeń znajdują swoje zastosowanie?

W jakich branżach systemy czystych pomieszczeń znajdują swoje zastosowanie?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Clean roomy, zwane inaczej pomieszczeniami czystymi są obecnie wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. Wyróżniają się one przede wszystkim precyzyjnie kontrolowanymi parametrami środowiskowymi. Chodzi tutaj w szczególności o brak w powietrzu szkodliwego kurzu, drobnoustrojów i związków chemicznych, a także wilgotność utrzymaną na optymalnym poziomie. Kluczowym celem jest zabezpieczenie wytwarzanych elementów bądź procesu technologicznego przed poważnym zanieczyszczeniem.

Perfekcyjne warunki do produkcji żywności czy leków

Pomieszczenia czyste składają się z dwóch części. Pierwszą i jednocześnie najważniejszą jest główne wnętrze robocze z zamontowaną klimatyzacją działającą w oparciu o funkcjonalne filtry HEPA. To właśnie ten system odpowiada bezpośrednio za eliminowanie z powietrza wszelkich niepożądanych substancji. W środku znajdują się ponadto powierzchnie płaskie niepodatne na osiadanie kurzu i pyłu (z materiałów łatwych w zmywaniu), meble ze stali nierdzewnej (ewentualnie syntetycznych żywic) i całkowicie gładkie urządzenia. Uzupełnienie stanowią innowacyjne czujniki stale monitorują poziom temperatury, ciśnienia oraz wilgotności powietrza. Drugą istotną częścią clean roomu jest śluza wyposażona w prysznic powietrzny, który służy do dokładnego oczyszczania zarówno materiałów, jak i ludzi. Omawiane pomieszczenia znajdują zastosowanie zwłaszcza w branży spożywczej – produkuje się w nich choćby żywność przeznaczoną dla alergików. Poza tym są wykorzystywane w procesie wytwarzania preparatów farmaceutycznych, paneli fotowoltaicznych, komponentów elektronicznych i motoryzacyjnych czy ekranów do urządzeń multimedialnych. Pełnią również rolę sal operacyjnych (medycyna) i laboratoriów badawczych (biotechnologia).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zakup wentylatora – krok po kroku 
Zakup wentylatora – krok po kroku 
Wentylatory pokojowe sprawdzają się nie tylko w okresie letnim. Wykorzystywane są także przez cały rok w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, w których […]
Ostatnie wpisy