Wykorzystanie wózków widłowych w zakładzie pracy, wymaga zapewnienia odpowiedniego wyposażenia. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa i zoptymalizowanie wydajności wykonywanej pracy. Jakie są najważniejsze elementy, które powinien posiadać wózek widłowy? Czym charakteryzują się wózki wyposażone w instalację LPG?
Instalacje LPG wykorzystywane w wózkach widłowych cieszą się coraz większą popularnością. To rozwiązanie pozwala w dużym stopniu ograniczyć koszty pracy i zapewnić uniwersalność używanego sprzętu. Wózki widłowe, wyposażone w przełącznik gazu LPG, pozwalają na dostosowanie rodzaju napędu do aktualnych warunków pracy. Dzięki temu jest ona wykonana w możliwie najwydajniejszy sposób przy takim samym lub nawet mniejszym wysiłku, niż w przypadku tradycyjnych pojazdów.
Użycie wózków widłowych z napędem LPG, wymaga dostosowania ich do panujących przepisów pod względem bezpieczeństwa. Nowoczesny pojazd powinien być wyposażony we wszystkie, niezbędne do tego celu elementy, takie jak:
– czujniki temperatury,
– filtry gazu,
– elektrozawory,
– mocowania butli gazu,
– pasy mocujące,
– przyłącza.
Wszystkie te elementy, pozwalają na zapewnienie butli z gazem odpowiedniej stabilności. Eliminujemy dzięki temu ryzyko nieszczęśliwych wypadków oraz wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych zbiornika. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w zamkniętej przestrzeni – na przykład podczas pracy w magazynie. Zabezpieczenie te odgrywają ważną rolę również w przypadku obszarów wysokiego ryzyka – jak przykładowo plac budowy.
Oprócz elementów, które mają na celu zapobiegać wypadkom i zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy, wózek widłowy z napędem LPG, powinien być również wyposażony w akcesoria, pozwalające na szybkie rozwiązanie problemów w przypadku awarii lub uszkodzeń pojazdu. W przeciwnym wypadku, nasz zakład narażony jest na zastój prac i koszty związane z naprawą, a także transportem uszkodzonej jednostki.
Jednym z podstawowych elementów, które powinny się znaleźć na wyposażeniu wózków widłowych LPG, jest zestaw naprawczy parownika. Jest to część jednostki na pędowej, która ma kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania całej instalacji gazowej LPG. Awaria tego elementu, może skutkować trwałym uszkodzeniem silnika, co skutkuje koniecznością wstrzymania pracy i czasochłonnej naprawy. Wyposażenie pojazdu w zestaw do naprawy tego elementu, pozwala skutecznie ograniczyć straty, związane z usterką.
Takie rozwiązanie pozwala na natychmiastową naprawę, bez konieczności udziału wyspecjalizowanych serwisantów. Ogranicza to także do pewnego stopnia koszty, które musielibyśmy ponieść w związku z transportem i naprawą wózka widłowego. Przy odpowiedniej wiedzy, naprawa parownika nie powinna zająć zbyt dużej ilości czasu. Wyposażenie wózka w taki zestaw naprawczy, pozwala znacznie zwiększyć samowystarczalność danego zakładu pracy, co przekłada się na większą efektywność, wydajność i poprawienie siły przerobowej.