Z czego składa się wentylacja?

Z czego składa się wentylacja?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym nowoczesnym budynku powinna być zamontowana dobra instalacja wentylacyjna – niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, zakład przemysłowy czy biurowiec. Tego typu system zapewnia bowiem stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, wyciągając z nich powietrze zanieczyszczone, a jednocześnie nawiewając zupełnie świeże. Ponadto dzięki specjalnemu wymiennikowi ciepła (umieszczonemu w centrali) znacznie maleją koszty ogrzewania. Wentylacja mechaniczna, zwaną inaczej rekuperacją, składa się z wielu elementów, które zostaną pokrótce omówione w dalszej części artykułu.  

Korzyści wynikające z rekuperacji

Podstawową korzyścią płynącą z posiadania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są przede wszystkim duże oszczędności na ogrzewaniu, wynoszące nawet do 50%. Rekuperacja umożliwia ponadto stałą, zupełnie niezależną od czynników zewnętrznych (zwłaszcza pogodowych) wymianę powietrza we wnętrzach obiektu. Wysoki komfort klimatyczny sprawia, że nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie, a organizm staje się zdrowszy. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia z filtracją powietrza nawiewanego, co wpływa na ograniczenie do minimum ekspozycji na alergeny oraz wszelkie zanieczyszczenia smogowe (doskonałe rozwiązanie dla alergików).

Warto również wspomnieć, że nowoczesna instalacja nawiewno-wywiewna to spora oszczędność na kosztach inwestycji w tzw. pompę cieplną – nawet do 15 000 złotych. Jeśli zależy nam, aby miejscem zakupu poszczególnych elementów składających się na omawiany system była hurtownia elektryczna Rzeszów jest miastem, w którym funkcjonuje jedno z najlepiej wyposażonych tego typu miejsc.

Elementy nowoczesnej wentylacji mechanicznej

System standardowej wentylacji nawiewno-wywiewnej składa się z kilku istotnych elementów. Jego sercem jest centrala wentylacyjna, czyli urządzenie pozwalające na precyzyjne sterowanie całą instalacją – np. kontrolowanie filtrów czy podgrzewanie albo schładzanie powietrza. Wybierając ten sprzęt do domu jednorodzinnego, należy zwracać szczególną uwagę na jego ciężar, poziom wytwarzanego hałasu i odzysku ciepła, stopień zużycia prądu, a także koszty zakupu filtrów oraz ich dostępność.

Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania wentylatorów – tylko konstrukcje uznanych marek gwarantują bowiem niezawodną pracę przez wiele lat. Centralę ustawia się przeważnie na równym podłożu w piwnicy lub na poddaszu, ewentualnie w pomieszczeniu gospodarczym. Powinna się znajdować z dala od sypialni z powodu generowanego hałasu. Oto pozostałe elementy wentylacji mechanicznej:

Czerpnia – jej zadaniem jest zasysanie świeżego powietrza do wewnątrz obiektu. Składa się z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej (odpowiedzialnej za minimalizowanie strat ciśnienia), a także kołnierza niezbędnego do podłączenia kanału. Najczęściej jest wykonywana z blachy ocynkowanej lub aluminium. Optymalnym miejscem do jej zamontowania są ściany zewnętrzne, ale koniecznie z dala od okien. 

Wyrzutnia – konstrukcja odpowiadająca za usuwanie powietrza na zewnątrz budynku. Podobnie jak w przypadku czerpni, montuje się ją najczęściej na ścianie zewnętrznej – odległość między tymi dwoma urządzeniami musi jednak wynosić co najmniej 1,5 m. 

Kanały wentylacyjne – główne (dochodzące do centrali) i odgałęźne, które muszą być dodatkowo izolowane ze względu na dużą giętkość. Sposób ich prowadzenia może być w zasadzie dowolny (nieskazane są jedynie ostre łuki), gdyż znaczenie ma tutaj przede wszystkim średnica, dobierana w zależności od wielkości strumienia przepływającego powietrza. Większość kanałów jest rozprowadzana na poddaszu, a niektóre pod połacią dachu.

Nawiewniki – pozwalają na sterowanie ilością powietrza, które jest nawiewane do wewnątrz budynku. Montuje się je w suficie sypialni, salonie albo gabinecie, czyli tam, gdzie jest konieczny stały napływ świeżego powietrza. 

Wywiewniki – pod względem konstrukcji podobne do nawiewników, ale instalowane w zupełnie innych miejscach, a mianowicie w łazience, toalecie, kuchni, garderobie lub pomieszczeniu gospodarczym.

Wiele z tych elementów można zamówić na http://grodno.pl/hurtownia-elektryczna-olsztyn.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie funkcje pełnią w samochodach alternatory i rozruszniki?
Jakie funkcje pełnią w samochodach alternatory i rozruszniki?
Samochody, choć wydają się stosunkowo proste, tak naprawdę są niezwykle skomplikowane pod względem konstrukcyjnym. Są złożone z całej masy układów, […]
Ostatnie wpisy