Współcześnie wielu ludzi posiada nie tylko typowe zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy, ale również mniej popularne gatunki – węże, szczury, norki czy rybki. W Polsce jest również spora grupa hodowców gołębi, którzy wystawiają swoje okazy na konkursach lotów lub po prostu hodują je z pasji. Warto podkreślić, że gołębie, tak jak i inne zwierzęta, powinny otrzymywać zbilansowany pokarm – odpowiednie odżywianie przyczynia się bowiem do prawidłowego zdrowia tych ptaków, wpływa na ich piękny wygląd, zachowanie oraz tzw. formę lotową.
Ustalanie diety dla gołębi wymaga zarówno dużej wiedzy, jak i doświadczenia. Ptaki te karmi się przede wszystkim ziarnami zbóż i roślin motylkowatych, ale również nasionami roślin oleistych i mieszankami śruty z solą mineralną, witaminami oraz antybiotykami (łączonymi za pomocą wody). Karma dla gołębi musi być podawana w specjalnych, półautomatycznych karmidłach, ewentualnie w podłużnych korytkach.
W okresie pierzenia (gdy ptaki są nieco osowiałe) powinno się im podawać mieszanki z rzepaku, konopi oraz słonecznika, czyli ziarna bogate w tłuszcz. Dodatkowo należy dosypywać trochę suplementów (np. tego rodzaju https://mojgolab.pl/suplementy-c-3.html) w celu wzbogacenia pokarmu w wartości odżywcze.
Zimą gołębie powinno się karmić do syta, ale najlepiej mieszankami średnio kalorycznymi z przewagą ziaren jęczmienia czy owsa. Z kolei wiosną ptaki karmimy już na bogato – karmą wysokobiałkową z dodatkiem np. aromatycznej mieszanki dla gatunków śpiewających. Pamiętajmy jednak o tym, że skład dawki pokarmowej zależy przede wszystkim od stanu fizjologicznego gołębia i jego ruchliwości.