W branży gastronomicznej wiele urządzeń działa przy zastosowaniu termostatu. Przykładem takiego sprzętu jest frytkownica, która nagrzewa tłuszcz do smażenia frytek z wykorzystaniem termostatu. Co zrobić, gdy termostat ulegnie awarii? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części tekstu.
Rynek sprzętów do wyposażenia punktów gastronomicznych jest bardzo bogaty. Wiele urządzeń działa poprzez podgrzewanie dań czy termiczną obróbkę półproduktów. Duża część tych sprzęt działa zatem z zastosowaniem termostatów. Można wyróżnić różne typy termostatów, np. termostaty 1 fazowe, termostaty 3 fazowe czy termostaty uniwersalne. Przez wzgląd na wysoki poziom eksploatacji urządzeń kuchennych w barach, restauracjach, hotelach czy kawiarniach, mogą ulegać awariom.
Naprawę awarii w termostacie warto zlecić specjaliście w tej dziedzinie. Osoba ta najlepiej oszacuje koszt samej naprawy oraz ewentualny zakup części zamiennych. Podstawowy termostat nie jest dużą inwestycją. Można go nabyć już za kilkadziesiąt złotych w sklepach stacjonarnych lub w Internecie. W wymianie termostatu czy naprawie starego modelu bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie urządzenia. Jeśli główny regulator w termostacie nie działa prawidłowo, to z dużą pewnością należy zakupić nowy termostat. Warto dodać, że naprawa starego termostatu nie zawsze jest prostą operacją. Niekiedy bardziej opłacalne jest kupno nowego sprzętu.
Jeśli nie mamy doświadczenia z naprawą sprzętów z branży gastronomicznej, lepiej najpierw zapoznać się z informacjami dotyczącymi różnych czujników temperatury, jakie dostać możemy na: https://automatyka.elstat.com.pl/k1038,detektory-czujniki-temperatura-typu-k.html.