Do czego służą plotery?

Do czego służą plotery?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Plotery to nowoczesne urządzenia peryferyjne, które pracują przede wszystkim na płaskich oraz dużych powierzchniach metalowych, drewnianych i nie tylko. Stosuje się je zarówno do grawerowania rozmaitych napisów i rysunków, ja i nanoszenia grafik, wycinania skomplikowanych wzorów czy kreślenia map. Wykorzystywane są powszechnie zwłaszcza w branży reklamowej, architektonicznej i produkcyjnej. Bardzo wiele funkcjonalnych modeli może posiadać w swojej ofercie sklep online, taki jak https://sklep.dmplot.com/.

Ogromne znaczenie ma rodzaj sprzętu

Na rynku znajdziemy plotery zróżnicowane pod względem budowy i przeznaczenia. Niezwykle popularne są w szczególności modele solwentowe, służące głównie do zadrukowywania banerów reklamowych, billboardów i innych nośników promocyjnych. Pracują one w oparciu o rozpuszczalnikową farbę, która charakteryzuje się wysoką odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Sporym powodzeniem cieszą się również plotery atramentowe, wyposażone w specjalną głowicę z tuszem, ewentualnie atramentem. Stosuje się je do wykonywania grafik wektorowych i rastrowych w czynnościach typowo inżynierskich, poligraficznych, geodezyjnych i architektoniczno-instalacyjnych. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze wersje sublimacyjne (przeznaczone do tworzenia nadruków na tkaninach), tnące (do wycinania wszelkich kształtów w sporych arkuszach materiału) i grawerujące (do grawerunków dwu- i trójwymiarowych). Najbardziej zaawansowane są natomiast laserowe i stołowe plotery CNC, za pomocą których można z powodzeniem wykonywać nawet niezwykle zaawansowane operacje. Z tego względu znajdują zastosowanie w dużych zakładach przemysłowych i produkcyjnych oraz warsztatach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odzież dla chłopca – jakimi ubraniami uzupełnić jego garderobę
Odzież dla chłopca – jakimi ubraniami uzupełnić jego garderobę
Skompletowanie wygodnej, dobrej jakości garderoby dla chłopca to ważne zadanie, przed którym stoi każdy rodzic. Liczy się zarówno odpowiednia ilość […]
Ostatnie wpisy