Człowiek i styl

Co to są umiejętności miękkie i jak je zbadać?

9 października 2019

Odporność na stres, kreatywność, umiejętność podejmowania szybkich decyzji i rozwiązywania konfliktów, zdolności analityczne i interpersonalne, samorealizacja, asertywność – to najczęściej pojawiające się oczekiwania względem potencjalnych pracowników. Pojawiają się najczęściej w trakcie procesów rekrutacyjnych i w znaczny sposób decydują o finale działań.

Kompetencje miękkie szansą na zawodowy sukces

Zasadniczo wyróżnia się kompetencje twarde i miękkie. Różnica polega przede wszystkim na tym, że w pierwszym przypadku uwzględniana jest m.in wiedza specjalistyczna, dotycząca konkretnej branży(np. znajomość przepisów prawnych przez sędziego lub adwokata), kompetencje miękkie natomiast obejmują umiejętności społeczne, uniwersalne, przydatne w każdej dziedzinie. Inaczej mówiąc, są to cechy związane bezpośrednio z psychiką człowieka, umożliwiające prawidłowe zachowanie i reagowanie w każdej sytuacji.

Umiejętności miękkie odgrywają kluczową rolę podczas ubiegania się o pracę na stanowiskach wymagających stałego kontaktu z ludźmi. Indywidualne umiejętności danej osoby można określić za pomocą specjalnych testów psychologicznych, które przeprowadza np. https://www.centrum-ja.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 3 =