Człowiek i styl

Co zrobić, żeby osoby niewidome mogły korzystać z komputera?

5 stycznia 2022

Korzystanie z komputera przez osoby niedowidzące jest znacznie utrudnione, ale dzięki programom powiększającym obraz zazwyczaj możliwe. Sytuacja komplikuje się w przypadku osób, które całkowicie utraciły wzrok lub urodziły się już bez tego istotnego zmysłu. Jednakże nowoczesna technologia poszła znacząco do przodu i już od kilku lat w rynkowej ofercie znajdują się rozwiązania, które eliminują ten problem i pozwalają niewidomym na sprawną pracę z komputerem.

To przydatne w szkole, na studiach i w pracy zawodowej

Dlatego warto zainwestować w takie urządzenia, jak np. to ze strony http://sklep.altix.pl/pl/monitory-i-notatniki-brajlowskie, czyli monitory brajlowskie oraz notatniki. Przenoszą one tekst w taki sposób, że osoba niewidoma może go bez problemu odczytać przy pomocy palców, pozwalają również na zapis i odtwarzanie, a wiele z nich ma także bardziej rozbudowane funkcje, które tworzą z nich odpowiedniki kieszonkowych komputerów lub tabletów.

O ile monitor brajlowski służy jedynie do odczytu tekstu, który przesuwa się po kawałku, żeby dawało się go swobodnie odczytać w formacie dotykowym, o tyle notatniki mają wiele skomplikowanych funkcji. Mogą służyć między innymi do przesyłania danych pomiędzy różnymi osobami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *