Technologie & IT

Czy projektor nadaje się do domowego użytku?

5 czerwca 2019

Jeszcze do niedawna w domach prywatnych głównymi sprzętami służącymi do wyświetlania filmów i innych materiałów były telewizory. Od jakiegoś czasu urządzenia te zaczęły być zastępowane przez projektory, które są dużo mniejsze, a nierzadko zapewniają obraz takiej samej, a nawet lepszej jakości. Wiele osób decyduje się na połączenie funkcjonalności omawianego sprzętu z domowym systemem audiowizualnym, zaopatrując się w projektor do kina domowego 4k.

Największe znaczenie mają parametry urządzenia

Zakup projektora do domu jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na podłączeniu go do kina domowego i oglądaniu zwłaszcza filmów i seriali. Nie jest to natomiast trafiony pomysł w sytuacji, gdy na co dzień oglądamy jedynie programy informacyjne czy rozrywkowe. Wówczas projektor może się okazać sprzętem zbędnym i nie wartym wydania na niego pieniędzy.

Wbrew temu, co można przeczytać w niektórych poradnikach, lampa będąca podstawowym elementem wyposażenia omawianego urządzenia w większości przypadków wcale nie odznacza się kiepską jakością – na rynku są bowiem powszechnie dostępne modele z technologią LED, których żywotność i odporność na uszkodzenia jest porównywalna z wytrzymałością telewizorów z wyższej półki.

Jeśli podjęliśmy już decyzję o zakupie projektora, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry:

  • rozdzielczość – optymalny wybór to 4K lub 8K, a osobom oszczędnym zaleca się minimum Full HD
  • łączność bezprzewodowa – funkcja ta pozwala na streaming wideo w zasadzie z dowolnego urządzenia funkcjonującego w tym konkretnym standardzie
  • głośność pracy – warto wybierać najcichsze z dostępnych urządzeń, które są chłodzone za pomocą dużych, ale wolno obracających się wentylatorów na dobrej klasy łożyskach
  • dodatkowe akcesoria – chodzi tutaj głównie o uchwyty (dobrym pomysłem jest uchwyt sufitowy do projektora epson lub innego porównywalnego sprzętu tej klasy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście + 6 =