Jeszcze do niedawna w domach prywatnych głównymi sprzętami służącymi do wyświetlania filmów i innych materiałów były telewizory. Od jakiegoś czasu urządzenia te zaczęły być zastępowane przez projektory, które są dużo mniejsze, a nierzadko zapewniają obraz takiej samej, a nawet lepszej jakości. Wiele osób decyduje się na połączenie funkcjonalności omawianego sprzętu z domowym systemem audiowizualnym, zaopatrując się w projektor do kina domowego 4k.
Największe znaczenie mają parametry urządzenia
Zakup projektora do domu jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na podłączeniu go do kina domowego i oglądaniu zwłaszcza filmów i seriali. Nie jest to natomiast trafiony pomysł w sytuacji, gdy na co dzień oglądamy jedynie programy informacyjne czy rozrywkowe. Wówczas projektor może się okazać sprzętem zbędnym i nie wartym wydania na niego pieniędzy.
Wbrew temu, co można przeczytać w niektórych poradnikach, lampa będąca podstawowym elementem wyposażenia omawianego urządzenia w większości przypadków wcale nie odznacza się kiepską jakością – na rynku są bowiem powszechnie dostępne modele z technologią LED, których żywotność i odporność na uszkodzenia jest porównywalna z wytrzymałością telewizorów z wyższej półki.
Jeśli podjęliśmy już decyzję o zakupie projektora, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry:
- rozdzielczość – optymalny wybór to 4K lub 8K, a osobom oszczędnym zaleca się minimum Full HD
- łączność bezprzewodowa – funkcja ta pozwala na streaming wideo w zasadzie z dowolnego urządzenia funkcjonującego w tym konkretnym standardzie
- głośność pracy – warto wybierać najcichsze z dostępnych urządzeń, które są chłodzone za pomocą dużych, ale wolno obracających się wentylatorów na dobrej klasy łożyskach
- dodatkowe akcesoria – chodzi tutaj głównie o uchwyty (dobrym pomysłem jest uchwyt sufitowy do projektora epson lub innego porównywalnego sprzętu tej klasy)