Zdrowe ciało

Czym jest osteopatia?

29 grudnia 2020

Gdy zaczyna szwankować zdrowie, sięgamy po wszelkie możliwe sposoby, aby odzyskać pełną sprawność oraz dobre samopoczucie. Zazwyczaj udajemy się do tradycyjnego lekarza, ale istnieje też alternatywa w postaci medycyny niekonwencjonalnej. Jedną z jej odmian jest osteopatia, która polega na diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń przy użyciu rąk terapeuty (metoda fizjoterapeutyczna). Profesjonalne usługi w tym zakresie oferuje m.in. centrum kompleksowej rehabilitacji Body Medica działające w Poznaniu.

Dwie podstawowe techniki

Osteopatia okazuje się pomocna przy leczeniu wielu rozmaitych dolegliwości. Zaliczamy do nich dyskopatie, poważne stany pourazowe, mniej lub bardziej zaawansowane wady postawy, choroby układu pokarmowego, oddechowego i krążenia, zmiany degeneracyjne w obrębie kręgosłupa i stawów, zapalenia zatok, depresje, chroniczne migreny, a także urazy okołoporodowe u niemowląt.

Standardowa terapia przebiega z wykorzystaniem wiedzy zarówno anatomicznej, jak i fizjologicznej. Celem lekarza jest w tym przypadku pobudzenie organizmu do procesów naprawczych, czyli samoregeneracji. Mamy tutaj do czynienia w pierwszej kolejności z diagnozą opartą na pogłębionym wywiadzie z pacjentem, oględzinach ciała, testach jego ruchomości i konkretnych badaniach – najczęściej w postaci rezonansu magnetycznego bądź RTG.

Następnie wykonywane są dwie techniki – strukturalna i funkcjonalna. Ta pierwsza polega głównie na bezpośredniej pracy na tkankach, ewentualnie narządach wewnętrznych danej osoby. Druga z kolei ma na celu wyeliminowanie przykurczów i zaburzeń czynnościowych. Dodatkowo terapeuta zaleca nierzadko prawidłową dietę i modyfikację dotychczasowego stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + trzynaście =