Dlaczego żarówka świeci?

Dlaczego żarówka świeci?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żarówka zapisała się w codziennym życiu każdego z nas do tego stopnia, że przypominamy sobie o niej dopiero kiedy się przepali, a pomieszczenie, w którym aktualnie przebywamy, wypełni się ciemnością.Tylko kiedy zabraknie sztucznego światła, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni – szczególnie podczas awarii prądu, kiedy brakuje świeczek, a bateria w telefonie czy laptopie jest na wyczerpaniu.

Mimo jednak tak silnego uzależnienia naszej aktywności od żarówki, niewielu z nas wie, w jaki sposób ona działa. Co tak naprawdę dzieje się w szklanej bańce wkręconej w żyrandol zawieszony pod sufitem? W jaki sposób nasza lampka nocna daje pozwala nam czytać, chociaż za oknem sypialni panuje mrok?

Istnieją różne rodzaje żarówek: próżniowa, gazowa i halogenowa, jednak ich generalna zasada działania niewiele się zmienia. Wewnątrz bańki znajduje się obojętny gaz, który spowalnia na spalanie żarnika wolframowego – umieszczone na końcu dwóch drutów kompaktowych – będącego źródłem światła. Przechodzący przez nie strumień prądu elektrycznego powoduje wybijanie się cząstek. Te, nagrzane do temperatury ok. 2500 K emitują światło. Efekty spalania wolframu możemy dostrzec w czarnym osadzie wewnątrz bańki, który często przyćmiewa światło.

Jednak ze względu swoją malejącą skuteczność, większość żarówek zastępowana jest lampami LED. Po 2009 roku, kiedy weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej, żarówki służą już jedynie jako oświetlenie do zadań specjalny, nie nadają się zaś do oświetlania pomieszczeń gospodarstwa domowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wynajem ogrodzeń – dla kogo to dobra opcja?
Wynajem ogrodzeń – dla kogo to dobra opcja?
Każda inwestycja budowlana musi być odpowiednio zabezpieczona za pomocą specjalnych ogrodzeń. Jest to wymóg określony w prawie budowlanym, dlatego też […]
Ostatnie wpisy