Technologie & IT

Dlaczego żarówka świeci?

22 czerwca 2017

Żarówka zapisała się w codziennym życiu każdego z nas do tego stopnia, że przypominamy sobie o niej dopiero kiedy się przepali, a pomieszczenie, w którym aktualnie przebywamy, wypełni się ciemnością.Tylko kiedy zabraknie sztucznego światła, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni – szczególnie podczas awarii prądu, kiedy brakuje świeczek, a bateria w telefonie czy laptopie jest na wyczerpaniu.

Mimo jednak tak silnego uzależnienia naszej aktywności od żarówki, niewielu z nas wie, w jaki sposób ona działa. Co tak naprawdę dzieje się w szklanej bańce wkręconej w żyrandol zawieszony pod sufitem? W jaki sposób nasza lampka nocna daje pozwala nam czytać, chociaż za oknem sypialni panuje mrok?

Istnieją różne rodzaje żarówek: próżniowa, gazowa i halogenowa, jednak ich generalna zasada działania niewiele się zmienia. Wewnątrz bańki znajduje się obojętny gaz, który spowalnia na spalanie żarnika wolframowego – umieszczone na końcu dwóch drutów kompaktowych – będącego źródłem światła. Przechodzący przez nie strumień prądu elektrycznego powoduje wybijanie się cząstek. Te, nagrzane do temperatury ok. 2500 K emitują światło. Efekty spalania wolframu możemy dostrzec w czarnym osadzie wewnątrz bańki, który często przyćmiewa światło.

Jednak ze względu swoją malejącą skuteczność, większość żarówek zastępowana jest lampami LED. Po 2009 roku, kiedy weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej, żarówki służą już jedynie jako oświetlenie do zadań specjalny, nie nadają się zaś do oświetlania pomieszczeń gospodarstwa domowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × pięć =