Do czego służą zaślepki?

Do czego służą zaślepki?
modna-wiedza
Budowa
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy zna słowo „zaślepka”, większości z nas trudno jednak przywołać bezpośrednio i z pamięci, czym właściwie są te przedmioty i jakie są ich funkcje. Nic dziwnego – zaślepki plastikowe (rzadziej spotykamy metalowe lub drewniane) to niewielkie przedmioty z tworzyw sztucznych, które otrzymujemy razem z zakupionymi meblami i innymi domowymi sprzętami, a następnie szybko gubimy.

Przedmioty te, określane swobodnie także jako „koreczki”, „zakrętki” i „zatyczki”, wykorzystywane są najczęściej właśnie jako elementy ochronne mebli. Zaślepki plastikowe do otworów w meblach i urządzeniach AGD i RTV służą ukrywaniu nieestetycznych dziur i połączeń, w których gromadzi się kurz i brud.

Maskowanie otworów i elementów łączących

Wszelkie rodzaje capsów, nakładek, zatyczek i wtyków to elementy maskujące łączenia i otwory. Mają one więc funkcje estetyczne i użytkowe. Tak w przypadku mebli, jak i sprzętu elektronicznego chronią miejsca łączeń, z reguły najbardziej delikatne, przed uszkodzeniami w użytkowaniu, transporcie i montażu. Ich rolą jest także uszczelnianie takich miejsc oraz zapobieganie odpryskom lakieru lub farby. Zatyczki ukrywają nie tylko dziury, ale także szpecące meble wystające gwoździe, nity, kołki i śruby.

Ochrona przed zabrudzeniami i wilgocią jest szczególnie ważna w przypadku śrub – zabrudzone, pordzewiałe śruby trudno wymienić. Mniejsze zaślepki plastikowe o podobnym kształcie wykorzystywane są w sprzęcie telefonicznym i komputerowym. W przypadku delikatnej elektroniki ochrona przed kurzem, brudem i zalaniem jest jeszcze bardziej istotna, niż w przypadku mebli.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zabudowy do busów – na jakie kwestie z tym związane należy zwrócić uwagę?
Zabudowy do busów – na jakie kwestie z tym związane należy zwrócić uwagę?
Zabudowa autobusowa wymaga specjalnych umiejętności i wiedzy, którą zapewniają profesjonaliści. Ważne jest, aby wybrać wiarygodnego producenta, jeśli chcesz uzyskać najlepszą […]
Ostatnie wpisy