Domowe i publiczne stacje ładowania pojazdów – podobieństwa i różnice

Domowe i publiczne stacje ładowania pojazdów – podobieństwa i różnice
modna-wiedza
Hobby
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody elektryczne zdobywają popularność z racji tego, że są ekologiczne i już niedługo ich użytkowanie może być praktycznie bezpłatne. Wraz ze wzrostem egzemplarzy tych pojazdów na rynku, wzrośnie również liczba publicznych, a więc darmowych ładowarek. Dzięki temu będzie można znacznie zwiększyć zasięg tych aut.

Domowe stacje ładowania

Ładowanie pojazdów elektrycznych, w chwili obecnej, najczęściej odbywa się w domu. Wystarczy zwykłe, jednofazowe gniazdo o mocy 230 V, by naładować samochód na prąd w około 10 godzin, w zależności od jego mocy. Można wykorzystać do tego celu zwykły prostownik, który każdy kierowca otrzymuje przy zakupie wymarzonego auta. Ciekawą opcją jest tzw. wallbox, dostępny np. na stronie https://www.milivolt.pl/stacje-ladowania-pojazdow/, czyli domowa stacja ładowania pojazdów, która redukuje czas uzupełnienia baterii nawet do 5-6 godzin. Dla posiadaczy takich pojazdów ma to kluczowe znaczenie, ponieważ można szybciej je naładować, chociażby podczas spędzania czasu w pracy.

Publiczne stacje ładowania

Coraz więcej słyszy się o tym, że publiczne stacje ładowania staną się niedługo dostępne. Można je spotkać głównie przy autostradach, jednak w planach jest ich tworzenie na stacjach paliw, parkingach, przy sklepach wielkopowierzchniowych lub nawet na osiedlach. Stacje takie ładują samochody elektryczne prądem stałym, a więc przebiega to znacznie szybciej, niż w warunkach domowych. Różnica jest spora, bowiem uzupełnienie akumulatora może trwać 30-60 minut, a urządzenie jest kompatybilne z wszystkimi modelami elektrycznych samochodów. Z racji wytwarzania przez takie ładowarki dużych ilości ciepła, stosuje się przy nich kable chłodzące.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym ugościć przybyłych na komunię?
Czym ugościć przybyłych na komunię?
Współczesna oprawa uroczystości komunijnych wygląda zupełnie inaczej niż komunie sprzed lat. Zmieniły się pomysły, możliwości finansowe oraz gusta Polaków. Dziś […]
Ostatnie wpisy