Jeżeli podejmiemy decyzję, że powinniśmy pójść z naszym dzieckiem do psychologa (sprawdź: psycholog dla dzieci w Poznaniu), staniemy przed problemem przekonania go do takiej wizyty. Jak najlepiej sobie z nim poradzić?
Najczęściej boimy się rzeczy, których nie znamy, nie inaczej jest z naszymi dziećmi. Dlatego po pierwsze powinniśmy porozmawiać z naszym dzieckiem na ten temat. Zapytajmy, co wie na temat pracy psychologa i jakie ma wyobrażenia na temat spotkania z nim. Może się okazać, że niechęć do tej wizyty jest spowodowana stereotypami na temat psychologów i osób ich odwiedzających. Warto w tym miejscu wyjaśnić dziecku, że nie tylko chorzy psychicznie ludzie korzystają z takiej pomocy. Pozwoli to rozwiać różne mity i mylne wyobrażenia związane z tym zawodem, a przez to zmniejszy strach. W jego zmniejszeniu pomoże również opisanie, jak taka wizyta będzie wyglądała i czego dziecko może się spodziewać po wejściu do gabinetu. Posiadanie takiego wstępnego wyobrażenia pomoże pokonać strach przed nieznanym.
Kluczowym elementem przekonania dziecka do wykonania jakiejś czynności, nie tylko wizyty u psychologa, jest dokładne wyjaśnienie i podanie konkretnych powodów, dlaczego jest to ważne. Szczególnie istotne jest podkreślenie zalet wynikających z takiej decyzji, na przykład pomoc w nawiązywaniu lepszych kontaktów z rówieśnikami. Pomoże to dziecku zracjonalizować konieczność takiej wizyty. Warto dodać czemu ma to znaczenie dla nas osobiście i że będziemy bardzo szczęśliwi, jeżeli zrobi to dla nas.
Artykuł napisany we współpracy z poradnią psychologiczną.
Zapraszamy do zapoznania się z ich ofertą: http://wip-dzmr.poznan.pl/.