Hobby

Jak przygotować się przed wyprawą do jaskini lub groty

2 września 2020

Wyprawa do wnętrza jaskini czy groty to wspaniała przygoda i emocjonujące przeżycie. Eksplorowanie długich podziemnych korytarzy to ciekawy, ale również niebezpieczny sport. Przed każdą wyprawą trzeba pamiętać, aby wybrać jaskinię dostosowaną do swoich  możliwości i umiejętności. Odpowiednio wcześniej należy odpowiednio przygotować  się i skompletować niezbędny ekwipunek. Potrzebny sprzęt zależy również od miejsca, które planuje się eksplorować. Im bardziej wymagająca jaskinia, tym więcej musimy zabrać wyposażenia. Co jest niezbędne? Kilka najważniejszych elementów przedstawiono poniżej.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wybierając się na wyprawę do jaskini lub groty,  koniecznie trzeba zaopatrzyć się w latarkę czołową, np. firmy ledlenser. Przymocowana do kasku zapewni dobrą widoczność, bez konieczności trzymania jej w ręku. Dobierając kask, należy pamiętać, że musi być on dobrze dopasowany do głowy, ponieważ tylko wtedy będzie odpowiednio ją chronił. Powinien posiadać atesty, które zapewnią bezpieczeństwo w jaskini. Niezbędna jest oddychająca i przewiewna odzież, ponieważ wewnątrz jest jednocześnie zimno i jednocześnie wilgotno, a takie warunki mogą spowodować szybkie wychłodzenie organizmu.

Warto również zaopatrzyć się w dodatkowe baterie i oświetlenie awaryjne, gdyby doszło do uszkodzenia oświetlenia głównego. Przed wyprawą trzeba zapoznać się z informacjami dotyczącymi miejsca, w które się udajemy, aby dowiedzieć się o ewentualnych przeszkodach, które możemy napotkać podczas eksploracji. Warto też przygotować zapas wody i jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 14 =