Dzieci należą do tej wyjątkowej grupy uczestników ruchu drogowego, która podlega szczególnej ochronie. Wiadomym jest, że najmłodsi poniżej siódmego roku życia nie powinni sami przebywać na dworze bez opieki dorosłej osoby. Czy jednak wszyscy wiemy, jak prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo tych dzieci, które ukończyły już siedem lat i samodzielnie uczęszczają do szkoły lub pozostają na dworze podczas zabaw z rówieśnikami?
W wieku szkołach, już w pierwszych klasach podstawówki, organizowane są specjalne szkolenia dla dzieci z zakresu prawa oraz podstaw bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Najmłodsi otrzymują wówczas kamizelki odblaskowe, poprawiające ich widoczność przy ograniczonym oświetleniu, np. podczas pochmurnych dni lub wieczorem, a także znaczki odblaskowe do przymocowania na plecaku i inne gadżety związane z ich bezpieczeństwem.
Ponadto wiele dzieci uczestniczy w ruchu drogowym poprzez jazdę na rowerze. Aby mogły robić to w sposób prawidłowy, powinny przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. W tym celu w miastach organizuje się specjalne miejsca, służące do nauki jazdy w podobnym charakterze, jak organizuje się place do nauki jazdy samochodem. Tzw. Miasteczko ruchu drogowego posiada m.in. jezdnie i skrzyżowania okrężne, jak również znaki drogowe i dedykowane jest dzieciom i młodzieży, którzy wymagają szkolenia w zakresie bezpiecznego poruszania się po ulicy lub pragną podejść do testu na kartę rowerową. Miasteczka z zasady mają zwiększyć wiedzę dzieci na temat ruchu drogowego i przyczynić się do spadku liczby wypadków z udziałem nieletnich. Bogatą ofertę tego typu rozwiązań znajdziesz na stronie http://smartplac.pl/.