Lifestyle

Jakie są rodzaje psychoterapii?

18 grudnia 2022

Psychoterapia jest rodzajem leczenia stosowanym przez specjalistów od zdrowia psychicznego, aby pomóc ludziom w zarządzaniu ich zdrowiem emocjonalnym i psychicznym. Psychoterapia jest zwykle używany do wielu kwestii, takich jak lęk, depresja, lub problemy z relacjami. Może to być wykonane osobiście lub przez telefon.

Istnieje wiele rodzajów psychoterapii. Do najczęstszych należą:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) 

Pomaga zmienić sposób, w jaki myślisz o rzeczach lub zachowujesz się w oparciu o swoje myśli. CBT może pomóc w leczeniu takich problemów jak depresja, lęki i fobie, a także OCD (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne). Ten rodzaj terapii skupia się na pomocy w zidentyfikowaniu i zmianie negatywnych wzorców myślowych, które mogą być przyczyną niepokoju lub choroby.

Psychoterapia interpersonalna (IPT) 

Skupia się na tym, jak przeszłe relacje wpływają na obecne i odwrotnie. IPT pomaga zrozumieć, jak Twoje relacje z innymi wpływają na Twój nastrój i zachowanie, abyś mógł je poprawić w przyszłości. Ten rodzaj terapii może być pomocny, jeśli masz problemy z zarządzaniem konfliktami z przyjaciółmi lub członkami rodziny, które mogą przyczyniać się do uczucia izolacji lub smutku.

Aktywacja behawioralna (BA) 

Uczy pacjentów, jak radzić sobie z trudnymi emocjami poprzez zmianę zachowania, zamiast próbować tłumić je poprzez taktyki unikania, takie jak ucieczka od wydarzeń społecznych.

Jeśli chcesz poznać więcej detali, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://in-altum.com/oferta/psychoterapeuta/bielany/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *