Jakiego specjalnego sprzętu potrzebują osoby niewidome, aby być samodzielnym w życiu codziennym?

Jakiego specjalnego sprzętu potrzebują osoby niewidome, aby być samodzielnym w życiu codziennym?
modna-wiedza
Życie i człowiek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby niewidome potrzebują specjalnego sprzętu, aby być niezależnym w codziennym życiu. Do jednych z najważniejszych przedmiotów, których używamy należą:

Biała laska

Biała laska, czyli chodzik, jest niezbędnym narzędziem mobilności dla osób niewidomych. Pomaga nam wykryć przeszkody i zmiany wysokości na ziemi, a także linie energetyczne i inne zagrożenia nad głową. Laska wykonana jest z aluminium lub włókna węglowego i składa się z dwóch części: trzonu i głowicy. Wałek może być prosty lub zakrzywiony, w zależności od preferencji użytkownika. Głowica zawiera mechanizm z łożyskiem kulkowym, który umożliwia jej swobodne obracanie się w dowolnym kierunku.

Zegarek lub zegar brajlowski

Zegary i zegarki brajlowskie pomagają nam śledzić czas bez konieczności polegania na tym, że ktoś inny mówi nam, kiedy jest czas, aby gdzieś pójść lub coś zrobić. Można też kupić zegar mówiący, który podaje godzinę słownie zamiast kropek i kresek. Dobrej jakości zegarek dla niewidomych, można znaleźć na stronie http://www.altix.pl/pl/.

Mówiący telefon komórkowy lub urządzenie GPS

Mówiący telefon komórkowy lub urządzenie GPS jest niezbędnym wyposażeniem wielu osób niewidomych, które wykorzystują je do prowadzenia rozmów z dowolnego miejsca o dowolnej porze (nie tylko z domu). Dzięki tym urządzeniom możemy pytać o drogę, gdy się zgubimy, lub podawać ją komuś, gdy wieziemy go w nowe miejsce. Jeśli jesteś niewidomy, ważne jest, aby Twój telefon komórkowy lub urządzenie GPS miały dobrej jakości głośnik. Dzięki temu będziesz mógł wyraźnie słyszeć głosy i reagować tak szybko, jak to możliwe. Niektóre mówiące telefony komórkowe posiadają również oprogramowanie text-to-speech, które umożliwia użytkownikom odczytanie przychodzących wiadomości w dowolnym momencie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowoczesne i mobilne zabawki dla dzieci
Nowoczesne i mobilne zabawki dla dzieci
Dzieci już od najmłodszych lat uwielbiają się bawić różnego rodzaju zabawkami. W okresie niemowlęctwa są to głównie tradycyjne pluszaki, lalki […]
Ostatnie wpisy