Dom i otoczenie

Jakościowa kołdra – gwarancja wygody i udanego wypoczynku

31 marca 2021

Dobry sen to podstawa udanego wypoczynku. Nie ma jednak nic gorszego, niż źle dopasowana kołdra i poduszka. Stanowią one podstawę dobrego wysypiania się. Dzięki nim nasze ciało układa się w odpowiedniej pozycji i ma zapewnioną właściwą termoregulację.

Jaką kołdrę najlepiej wybrać, by cieszyć się dobrym snem?

Przesypiamy mniej więcej jedną trzecią naszego życia. Dlatego niezwykle ważne jest, by zapewnić sobie w tym czasie optymalne i komfortowe warunki. Wybierając kołdrę, trzeba zastanowić się najpierw nad jej rozmiarem. Dobierzmy go w zależności od tego, jak duże jest nasze łóżko. Najlepszym rozwiązaniem dla jednej osoby będzie kołdra 140×200 cm – to klasyczny i standardowy rozmiar. Jeśli mamy większe łóżko lub nie śpimy sami, można pomyśleć o większym wymiarze.

Wybierając kołdrę, warto też zastanowić się, co najlepiej spełni nasze oczekiwania.

  • Czy wybierzemy dwie kołdry – jedną letnią, cienką, a drugą zimową, grubą?
  • Czy zdecydujemy się na model dwuwarstwowy, który złożony jest z dwóch połączonych ze sobą kołder?

Trzeba też rozważyć, jakie wypełnienie kołdry będzie dla nas najlepsze. Na rynku dostępnych jest wiele różnych jego rodzajów. Kołdry ze sztucznym wypełnieniem – włóknami poliestrowymi – są lekkie i przewiewne. Mają też doskonałe właściwości izolacyjne. Można je bez problemu prać, bo nie tracą swojego kształtu. Takie kołdry są z reguły najczęściej wybierane przez alergików.

Tradycyjnym wypełnieniem kołder jest puch gęsi lub kaczy. W takich akcesoriach stosuje się specjalne przeszycia – przepikowania, tak aby wypełnienie nie przesuwało się wewnątrz kołdry. Te puchowe są odpowiednie dla alergików, jeżeli wcześniej ich wsad został zdezynfekowany specjalnymi substancjami. Takich kołder nie można niestety prać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *