Na czym polega dokapitalizowanie spółki?

Na czym polega dokapitalizowanie spółki?
modna-wiedza
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niekiedy zdarza się, że kapitał jakiejś spółki w pewnym momencie jej funkcjonowania na rynku okazuje się zbyt niski. W takiej sytuacji zachodzi konieczność podjęcia odpowiednich działań, które mają na celu uniknięcie poważnych kłopotów finansowych prowadzących do całkowitego bankructwa. Jedno z najbardziej rozsądnych rozwiązań to tzw. dokapitalizowanie spółki, czyli po prostu przekazanie jej dodatkowego kapitału. 

Trzy różne możliwości

Na dokapitalizowanie spółki decydują się przeważnie właściciele podmiotów z ograniczoną odpowiedzialnością, których jest w naszym kraju zdecydowanie najwięcej. Sam proces pozwala skutecznie wyjść z problemów finansowych, dając tym samym możliwość przeprowadzania korzystnych inwestycji wpływających na dalszy rozwój firmy. Co istotne, dokapitalizowanie można zrealizować na kilka sposobów. Podstawowym jest podwyższenie kapitału zakładowego, polegające na wniesieniu przez wszystkich wspólników konkretnych wkładów pieniężnych bądź niepieniężnych. W tym przypadku niezbędne jest uzyskanie ich zgody w formie uchwały zgromadzenia.

Druga metoda opiera się na dopłacie do kapitału, która ma zawsze charakter finansowy i jest uiszczana przez wspólników proporcjonalnie, czyli z uwzględnieniem posiadanych przez każdego z nich udziałów. Takiej specyficznej dopłaty dokonuje się zawsze na poczet kapitału rezerwowego, dzięki czemu w razie potrzeby możliwy jest jej zwrot. Trzecia opcja to klasyczna pożyczka od aukcjonariusza lub udziałowca danej spółki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Typy zaworów stosowanych w branży przemysłowej
Typy zaworów stosowanych w branży przemysłowej
W branży przemysłowej stosuje się dzisiaj tysiące różnorodnych zaworów przeznaczonych do konkretnego wykorzystania. Większość z nich odpowiada za funkcje związane […]
Ostatnie wpisy