Na czym polega praca przewodnika miejskiego?

Na czym polega praca przewodnika miejskiego?
modna-wiedza
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

 Osoby oprowadzające wycieczki oraz turystów indywidualnych po danym miejscu to przewodnicy turystyczni. Dzielą się oni na kilka kategorii w zależności od specjalności. Jednym z rodzajów uprawnień przewodników turystycznych są tzw. przewodnicy miejscy. Zajmują się oprowadzeniem turystów po jednym mieście, a także po poszczególnych obszarach i obiektach znajdujących się w na terenie miasta lub w strefie podmiejskiej. Poszczególne kategorie przewodników często łączą się np. przewodnik terenowy, który oprowadza osoby po danym regionie czy całym województwie może wcielać się również w rolę przewodnika miejskiego, kiedy wycieczki podróżują do kilku miast.

Czym się zajmuje przewodnik miejski?

Taka osoba opowiada turystom o historii miasta i poszczególnych obiektach na jego terenie. Musi zadbać wówczas o przekazanie pełnych informacji w jak najciekawszy sposób dla danej grupy wiekowej. Przewodnik powinien również dobrze znać historię państwa i świata, a także historię sztuki i architektury, aby być jak najlepiej przygotowanym i mieć szeroką wiedzę. Informacje o danym mieście można łączyć z historią i kulturą Europy oraz świata.

Podczas trwania wycieczki do zadań przewodników należy również dbanie o bezpieczeństwo i komfort turystów. Żeby zostać przewodnikiem miejskim trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, a można je zdobyć dzięki ukończonym kursom i szkoleniom. Takie kursy organizują często kluby PTTK, biura podróży oraz różne organizacje, które posiadają zezwolenia od Marszałka województwa. Jedną z takich organizacji jest grupa licencjonowanych przewodników z Poznania o nazwie VisitPoznan. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://visitpoznan.info/oferta/kurs-przewodnicki/.

Kto się nadaje na przewodnika miejskiego?

Praca przewodnika turystycznego nie jest pracą dla każdego. Powinna być to osoba otwarta i komunikatywna, która lubi pracę z ludźmi. Człowiek taki  najczęściej opowiada z pasją o mieście, ma poczucie humoru, a także jest odporny na stres. Przewodnicy w każdej sytuacji muszą zachować opanowanie i spokój oraz posiadać dużą wytrzymałość fizyczną. Praca przewodnika ma charakter sezonowy i trzeba się liczyć z tym, że można pracować także w dni świąteczne. Do głównych chorób zawodowych przewodników należą choroby narządów mowy oraz dolegliwości kręgosłupa i kończyn dolnych. Od kandydatów często wymaga się bardzo dobrej znajomości języków obcych jeżeli chcą oprowadzać wycieczki zagraniczne. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zbiorniki na deszczówkę – dlaczego warto go mieć?
Zbiorniki na deszczówkę – dlaczego warto go mieć?
Retencjonowanie wody może okazać się niezbędne do tego, aby mieć pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego. W związku z negatywnymi […]
Ostatnie wpisy