Człowiek i styl

Na czym polega praca przewodnika miejskiego?

2 sierpnia 2020

 Osoby oprowadzające wycieczki oraz turystów indywidualnych po danym miejscu to przewodnicy turystyczni. Dzielą się oni na kilka kategorii w zależności od specjalności. Jednym z rodzajów uprawnień przewodników turystycznych są tzw. przewodnicy miejscy. Zajmują się oprowadzeniem turystów po jednym mieście, a także po poszczególnych obszarach i obiektach znajdujących się w na terenie miasta lub w strefie podmiejskiej. Poszczególne kategorie przewodników często łączą się np. przewodnik terenowy, który oprowadza osoby po danym regionie czy całym województwie może wcielać się również w rolę przewodnika miejskiego, kiedy wycieczki podróżują do kilku miast.

Czym się zajmuje przewodnik miejski?

Taka osoba opowiada turystom o historii miasta i poszczególnych obiektach na jego terenie. Musi zadbać wówczas o przekazanie pełnych informacji w jak najciekawszy sposób dla danej grupy wiekowej. Przewodnik powinien również dobrze znać historię państwa i świata, a także historię sztuki i architektury, aby być jak najlepiej przygotowanym i mieć szeroką wiedzę. Informacje o danym mieście można łączyć z historią i kulturą Europy oraz świata.

Podczas trwania wycieczki do zadań przewodników należy również dbanie o bezpieczeństwo i komfort turystów. Żeby zostać przewodnikiem miejskim trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, a można je zdobyć dzięki ukończonym kursom i szkoleniom. Takie kursy organizują często kluby PTTK, biura podróży oraz różne organizacje, które posiadają zezwolenia od Marszałka województwa. Jedną z takich organizacji jest grupa licencjonowanych przewodników z Poznania o nazwie VisitPoznan. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://visitpoznan.info/oferta/kurs-przewodnicki/.

Kto się nadaje na przewodnika miejskiego?

Praca przewodnika turystycznego nie jest pracą dla każdego. Powinna być to osoba otwarta i komunikatywna, która lubi pracę z ludźmi. Człowiek taki  najczęściej opowiada z pasją o mieście, ma poczucie humoru, a także jest odporny na stres. Przewodnicy w każdej sytuacji muszą zachować opanowanie i spokój oraz posiadać dużą wytrzymałość fizyczną. Praca przewodnika ma charakter sezonowy i trzeba się liczyć z tym, że można pracować także w dni świąteczne. Do głównych chorób zawodowych przewodników należą choroby narządów mowy oraz dolegliwości kręgosłupa i kończyn dolnych. Od kandydatów często wymaga się bardzo dobrej znajomości języków obcych jeżeli chcą oprowadzać wycieczki zagraniczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + 2 =