Odpowiednia temperatura oleju w maszynach – dlaczego jest tak istotna?

Odpowiednia temperatura oleju w maszynach – dlaczego jest tak istotna?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie działanie maszyn, w których wykorzystuje się silniki spalinowe, w dużej mierze zależy od właściwej temperatury w jego wnętrzu. O właściwą wartość tej temperatury dba między innymi chłodnica, która jest jednym z najistotniejszych elementów odpowiedzialnych za jego pracę. Innym zaś elementem jest czujnik temperatury oleju, która jest równie istotna. Z tego względu właśnie chłodnice do wózków lub samochodów, czy też czujniki temperatury oleju, powinny być regularnie kontrolowane i sprawdzane. Dlaczego jednak temperatura oleju jest bardzo istotna?

Temperatura oleju – dlaczego jest ważna?

Jest tak m.in. dlatego, że olej silnikowy, jest to kluczowy element w konstrukcji każdego silnika spalinowego. Zapewnia on bowiem odpowiedni poziom smarowania wszystkich jego ruchomych podzespołów, przez co ogranicza siły tarcia, które jak wiadomo występują pomiędzy poszczególnymi częściami silnika. Temperatura oleju ma związek z jego lepkością, a więc parametrem który jest istotny chociażby podczas jego właściwego doboru. Przy nieodpowiednim doborze oleju, czy też pracy w złej temperaturze, olej może nie spełniać właściwie swojej roli, przez co sam silnik, jak i każda z jego poszczególnych części, będą narażone na poważne uszkodzenia mechaniczne. Z uwagi na to bardzo często na przykład w samochodach, montuje się czujniki temperatury oleju. Samochód wyposażony w taki czujnik, przy umiejętnym wykorzystaniu, może być zdecydowanym udogodnieniem, które pozwoli na sprawniejszą kontrolę temperatury oleju,a tym samym powinno przyczynić się do trwałości i niezawodności silnika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym Yerba różni się od zwykłej zielonej herbaty?
Czym Yerba różni się od zwykłej zielonej herbaty?
Wbrew powszechnej opinii, obydwa napary bardzo różnią się od siebie. Już samo ich przyrządzanie wygląda całkowicie odmiennie. Lokalizacja powstania i […]
Ostatnie wpisy