Oznaki awarii wału korbowego

Oznaki awarii wału korbowego
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Wał korbowy to niezwykle ważny element silnika samochodowego. Jego zadaniem jest bowiem zamiana ruchu posuwisto-zwrotnego tłoków na obrotowy, który następnie jest przekazywany bezpośrednio na koła (poprzez skrzynię biegów). Prawidłowe działanie wału w ogromnym stopniu wpływa zarówno na komfort jazdy, jak i żywotność napędu. Niekiedy jednak ulega on uszkodzeniu, ponieważ w trakcie codziennej eksploatacji jest narażony na spore obciążenia. 

Zwracajmy uwagę na czujnik położenia i nie tylko 

Jest uznawany za trwały i odporny element, ale czasami zdarza się, że dochodzi do jego awarii. Powszechną usterką jest w szczególności uszkodzenie czujnika położenia wskutek zwarcia lub przerwania przewodów albo zanieczyszczenia układu opiłkami. Podstawowe objawy to w tym przypadku nagłe gaśnięcie ciepłego silnika, jego nierównomierna praca lub całkowite zatrzymanie się, a także zapalona kontrolka check engine. Awarii może ponadto ulec koło pasowe i uszczelniacz. Tutaj z kolei mamy do czynienia z charakterystycznym buczeniem, nadmiernie głośną pracą silnika i widocznymi zaciekami w punkcie łączenia wału ze skrzynią biegów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest osteopatia?
Czym jest osteopatia?
Gdy zaczyna szwankować zdrowie, sięgamy po wszelkie możliwe sposoby, aby odzyskać pełną sprawność oraz dobre samopoczucie. Zazwyczaj udajemy się do […]
Ostatnie wpisy