Sypialnia – jak ją urządzić, aby była jednocześnie komfortowa i funkcjonalna dla domowników?

Sypialnia – jak ją urządzić, aby była jednocześnie komfortowa i funkcjonalna dla domowników?
modna-wiedza
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Sypialnia to miejsce, które powinno sprzyjać wypoczynkowi i regeneracji po całym dniu. Planując jej wystrój, warto zadbać aby była funkcjonalna i pasowała swoim stylem do gustu domowników. Przede wszystkim należy starannie dobrać wszelkie elementy jej wyposażenia, rodzaj i barwę oświetlenia oraz zaaranżować miejsce na przechowywanie ubrań.

Na co zwrócić uwagę urządzając stylową sypialnię?

Nowoczesna sypialnia powinna być przytulna i urządzona ze smakiem. Nawet w przypadku stylu minimalistycznego, koniecznie należy zadbać o akcenty, które nadadzą pomieszczeniu cieplejszego charakteru. Można to osiągnąć poprzez właściwy dobór pościeli, poduszek, zasłon oraz wszelkich innych elementów tekstylnych. Idealna podłoga do sypialni to drewniane panele lub przyjemna dla stóp wykładzina. Zdecydowanie odradza się użycia kafelek lub kamiennej posadzki.

W przypadku podłogi drewnianej lub paneli, obowiązkowo po każdej stronie łóżka powinien znajdować się dywanik, który zapewni stopom ciepło i komfort. Opcjonalnie może to być dywan, który będzie zajmował całą przestrzeń pod łóżkiem i dookoła niego. Wybór zależy od koncepcji projektu oraz ilości dostępnego miejsca.

Samo łóżko powinno mieć o 20 cm większą długość niż wzrost najwyższej osoby, która będzie na nim spała. W większości przypadków optymalna długość łóżka wynosi 200 cm. Jeżeli chodzi o jego szerokość, na każdą osobę powinno przypadać przynajmniej 70 cm, co daje łącznie 140 cm. Częściej jednak zapada decyzja o zakupie łóżka o szerokości 160 cm, ponieważ oferuje ono należyty komfort, nie zabierając jednocześnie zbyt dużej ilości miejsca. Niebagatelne znacznie ma także zaopatrzenie się w odpowiedni materac. Jego jakość bezpośrednio przełoży się na komfort snu i należytą regenerację organizmu podczas wypoczynku.

Wybierając łóżko, należy pamiętać, że jego stelaż będzie jednym z głównych akcentów całej aranżacji sypialni. W związku z tym powinien on być spójny z resztą wystroju. Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest wezgłowie. Pozwoli ono na komfortowe przebywanie w łóżku w pozycji siedzącej. Najczęściej jest ono wykonane z materiału, ale powodzeniem cieszą się także wezgłowia drewniane.

Przyjmuje się, że kolor ścian sypialni powinien być neutralny i uspokajający. Dlatego najlepiej, aby była to biel, odcienie szarości lub niebieskiego. Jednak zastosowanie mocniejszej palety barw także ma swoich zwolenników. Interesującą alternatywą jest wykorzystanie nowoczesnej tapety lub nawet fototapety. Oryginalny efekt można także uzyskać, przełamując wystrój poprzez pokrycie jednej ze ścian naturalnym drewnem, cegłą lub w przypadku bardziej męskich, bliższych stylowi industrialnemu wnętrz, betonem.

Jak wybrać oświetlenie do sypialni?

Rozplanowanie oświetlenia w sypialni jest niezmiernie istotne, ponieważ ma bezpośrednie przełożenie na panujący w pomieszczeniu nastrój. Dodatkowo musi ono gwarantować użytkownikom ergonomię związaną z właściwie dobraną barwą, intensywnością i umiejscowieniem punktów świetlnych. Warto zadbać, aby wszystkie lampy, żyrandole, kinkiety itd. swoim wyglądem nawiązywały do wystroju sypialni.

Tradycyjnie głównym źródłem światła w sypialni jest lampa sufitowa. Jednak przed pójściem spać, bardziej praktyczne jest korzystanie z przyjemniejszego źródła oświetlenia w postaci lampek nocnych. Mogą one zostać umieszczone po obu stronach łóżka na stolikach nocnych lub w formie kinkietów nad łóżkiem. Ważne jest, aby dało się je włączyć i wyłączyć przebywając bezpośrednio w łóżku. Umożliwi to zgaszenie światła zaraz przed zaśnięciem, bez potrzeby wstawania z niego. Dodatkowo w przypadku przebudzenia w nocy, łatwo można włączyć dyskretne światło lampki, unikając tym samym błądzenia po pokoju w poszukiwaniu włącznika.

Do oświetlenia pomieszczenia często wykorzystuje się także taśmy led. Ich zastosowanie oferuje bardzo szerokie możliwości. Mogą zostać użyte do podświetlenia sufitu, rozmieszczone dookoła wezgłowia łóżka lub podkreślać jakiś detal architektoniczny, czy też związany z wystrojem sypialni.

Ostatnim zagadnieniem powiązanym z oświetleniem w sypialni jest odpowiednie dobranie jego intensywności i barwy.. Warto zrezygnować z żarówek, które emitują intensywne białe światło, ponieważ zawierają one dużo niebieskiego zakresu widma. To natomiast może powodować kłopoty z zaśnięciem i wyciszeniem. Zamiast tego lepszym wyborem będą cieplejsze barwy emitowanego światła, zawierające więcej żółtego i czerwieni.

Przechowywanie ubrań – szafa czy garderoba?

Obok łóżka i szafki nocnej, niezbędnym elementem wyposażenia sypialni jest szafa. Nawet w przypadku niewielkiego metrażu, warto zachować nieco miejsca na szafę lub choćby pojemną komodę z szufladami. Natomiast mając nieco więcej dostępnego miejsca, można zdecydować się na niezwykle popularne rozwiązanie w postaci garderoby.

Ogromna zaletą garderoby jest funkcjonalne oddzielnie od sypialni miejsca przechowywania ubrań. Garderoba dla wielu osób jest także bardziej komfortowa w użyciu od szafy, ponieważ umożliwia łatwiejszy dostęp do znajdujących się w niej rzeczy. Umożliwia także także bardziej swobodne (wizualnie, jak i użytkowo) zaaranżowanie części sypialni, na której normalnie usytuowana byłaby szafa.

Garderoba może zostać utworzona z pomieszczenia przylegającego do sypialni lub poprzez jej podział za pomocą ścianki działowej. Garderoba za łóżkiem to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie. Prowadzić może do niej jedno wejście lub dwa – po każdej ze stron łóżka. Na etapie projektu warto uwzględnić potrzebne miejsce na szafki noce, aby nie kolidowały one z drzwiami do garderoby.

Jeżeli chodzi o wejście do garderoby, doskonale prezentującą się opcją będzie wybór drzwi przesuwnych. Korzyścią z takiego rozwiązania jest oszczędność miejsca oraz bardzo interesujący, nowoczesny efekt. Takie drzwi mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Dzięki wielu dostępnym modelom drzwi: https://www.jurpol-meble.pl/drzwi-przesuwne, ich kolorystykę i wygląd bardzo łatwo dopasować do wnętrza.

Warto także zwrócić uwagę na drzwi przesuwne z lustrem, które będzie nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także optycznie powiększy całą przestrzeń. Zastosowanie luster sprawia, że wydaje się ona większa i przestronniejsza. Dobrze użyte lustro może zniwelować niewielki rozmiar sypialni, powstały np. na skutek wydzielenia garderoby. Dodatkowo lustra pomagają doświetlić pomieszczenie oraz dają możliwość przeglądania się. Wnętrze garderoby warto dobrze oświetlić (szczególnie gdy brak w niej naturalnego źródła światła) oraz wykorzystać system, który zapewni efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Warto przygotować zarówno szyny na wieszaki z ubraniami, jak i szafki oraz półki na drobniejsze elementy garderoby.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z jakich materiałów produkowane są lampy?
Z jakich materiałów produkowane są lampy?
Materiały stosowane w lampach są zróżnicowane, w zależności od rodzaju lampy i potrzeb jej użytkownika. Większość nowoczesnych lamp wykorzystuje materiały, […]
Ostatnie wpisy