Urządzenia zwiększające bezpieczeństwo pieszych

Urządzenia zwiększające bezpieczeństwo pieszych
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób pieszych na pasach. W większości są konstrukcje ostrzegające kierowców o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, a także wymuszające na nich znaczne spowolnienie tempa jazdy. Doskonałym przykładem są choćby specjalne spowalniacze drogowe, montowane bezpośrednio przed przejściami. Najczęściej przyjmują one postać podwyższonych progów (garbów) płytowych oraz listwowych, które bardzo skutecznie ograniczają prędkość do maksymalnie 30 km/h.

Życie i zdrowie uczestników ruchu to priorytet

Oprócz wspomnianych już wypukłych progów zwalniających, w pobliżu przejść dla pieszych powszechnie montuje się inteligentne oświetlenie – chodzi przede wszystkim o tzw. kocie oczy zamontowane na asfalcie, lampy uliczne oraz światła punktowe umieszczone na znakach pionowych. Elementy te mają za zadanie z daleka informować kierowców o potencjalnym zagrożeniu i są zazwyczaj połączone z nowoczesnymi czujnikami i kamerami, dzięki czemu bez problemu wykrywają obecność ludzi na pasach.

Popularne są ponadto nawierzchnie pokryte antypoślizgowym materiałem, które zdecydowanie skracają drogę hamowania pojazdu. Pozwala to osobie kierującej w porę zareagować – i to nawet w sytuacji, gdy pieszy znienacka wtargnie na jezdnię. Niezwykle skuteczne rozwiązania to również wysepka drogowa zlokalizowana na środku pasów oraz pasy namalowane specjalną farbą, która sprawia, że wyglądają niczym trójwymiarowe. Oczywiście kluczowe znaczenie ma zachowanie maksymalnej ostrożności zarówno przez kierowców, jak i samych pieszych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie właściwości posiadają kosmetyki naturalne względem innych?
Jakie właściwości posiadają kosmetyki naturalne względem innych?
Kosmetyki naturalne nie okazały się jedynie tymczasowym trendem. Dla wielu ludzi to najlepsza forma pielęgnacji, gdzie kluczowy okazuje się skład. […]
Ostatnie wpisy