Często stare budynki niszczeją z powodu oddziaływania wilgoci na cegły i beton, jeśli po zakończeniu budowy nie zadbano o hydroizolację. W tym przypadku należy wypełnić puste przestrzenie w ścianach, które mogły powstać podczas układania cegieł lub w okresie niszczącego działania wilgoci.
Aby naprawić ścianę i wypełnić szczeliny, należy usunąć cały tynk na starej ścianie na odległość 80 cm lub więcej od widocznego skorodowanego miejsca. Na styku podłogi i ściany, w miejscach uszkodzeń, należy albo całkowicie usunąć podkład z podłogi, albo zagłębić ścianę o ok. 20 cm. Następnie ścianę należy całkowicie oczyścić z brudu i resztek tynku. Jeśli jastrych został usunięty, należy również oczyścić wszystko, co znajduje się na jego miejscu.
Jeżeli puste przestrzenie w ścianach i podłodze mogą być wizualnie zidentyfikowane, należy je również dokładnie oczyścić z uszkodzonego betonu, np. za pomocą rozwiązania z poniższej strony https://kaiser-one.pl/iniekcja-cisnieniowa-betonu/, tynku i cegieł. Oczyszcza się również uszkodzone spoiny w cegłach murowanych, w miarę możliwości spoiny powinny być oczyszczone kilka centymetrów za korozją.
Po wypełnieniu pustych przestrzeni i związaniu tynku można przystąpić do wykonania hydroizolacji. Szczeliny zaleca się uszczelnić za pomocą szpachli.
W celu iniekcji ścian murowanych należy wiercić w ścianach lekko nachylonych (kąt nachylenia od 15 do 300). Wskazane jest, aby w murze była co najmniej jedna spoina pozioma i aby podczas wiercenia nie sięgać do końca ściany o 4 do 7 cm. W tym przypadku puste przestrzenie wewnątrz muru zostaną wypełnione w największym możliwym stopniu.
Jeśli pęknięcia nadal przeciekają wilgocią, do ich uszczelnienia można użyć żywicy. Mury w ścianach budynku i innych konstrukcji silnie chłonące wilgoć (np. cegły silikatowe) należy namoczyć do całkowitego nasycenia. Powierzchnia powinna być matowa, a nie błyszcząca, tzn. wilgoć nie powinna wydostawać się na powierzchnię muru. Dopiero wtedy można nałożyć warstwę hydroizolacji powierzchniowej.