Z jakich materiałów wybierać obuwie sportowe?

Z jakich materiałów wybierać obuwie sportowe?
modna-wiedza
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy wyborze obuwia sportowego kierujemy się wieloma czynnikami, lecz jednym z najważniejszych są materiały, z jakich wykonano dane buty. Wpływa to na komfort biegania, a także dopasowanie do podłoża.

Część wierzchnia

W kontekście materiałów liczy się ich wytrzymałość, odporność na zadrapania czy obtarcia, a także oddziaływanie termiczne. Najczęściej stosowane są naturalne skóry (cielęca lub bydlęca, czasem kangurza), które są mocne i nie ulegają łatwo zniszczeniom, zatem można z nich korzystać przez dłuższy okres czasu.

Ich charakterystyką jest również dobre dopasowywanie się do stopy, więc można wybierać rozmiar mieszczący stopę „na styk”, bowiem skóra odpowiednio się ukształtuje.

Oprócz tego materiału do produkcji obuwia sportowego wykorzystuje się też włókna syntetyczne, które gwarantują lekkość i możliwość dobrania dowolnej kolorystyki butów. W przeciwieństwie do skóry nie rozciągną się za bardzo, więc lepiej wybierać obuwie z delikatnym zapasem na długości stopy.

Podeszwa

Jest to niezwykle istotna część buta sportowego, która wykonywana jest z różnych materiałów, zależnie od przeznaczenia. Z reguły buty halowe męskie zwieńczone są kauczukiem, dzięki czemu lepiej trzymają się podłoża i go nie porysują.

Z kolei do gry na trawie sprawdzą się wkręty Nike, których podeszwa wykonywana jest z tworzywa sztucznego – są twarde i mało elastyczne, lecz pozwalają na grę na grząskich, nasiąkniętych murawach.

Swoje zastosowanie znajdują także turfy, które posiadają podeszwy gumowe lub kauczukowe ze specjalnymi wypustkami. Warto się na nie zdecydować, gdy uprawiamy sporty na sztucznych bądź bardzo zbitych nawierzchniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sypialnia – jak ją urządzić, aby była jednocześnie komfortowa i funkcjonalna dla domowników?
Sypialnia – jak ją urządzić, aby była jednocześnie komfortowa i funkcjonalna dla domowników?
Sypialnia to miejsce, które powinno sprzyjać wypoczynkowi i regeneracji po całym dniu. Planując jej wystrój, warto zadbać aby była funkcjonalna […]
Ostatnie wpisy