Technologie & IT

Zastosowanie i działanie przekaźników impulsowych

29 grudnia 2020

Przekaźnik impulsowy to urządzenie elektryczne bądź elektroniczne – zależnie od zastosowania – które możemy spotkać w bardzo wielu miejscach. Może znaleźć się w domowej skrzynce z bezpiecznikami i umożliwiać np. zapalanie światła w ogrodzie, we współpracy z przekaźnikiem czasowym. Wykorzystuje się je także w automatyce przemysłowej oraz w sterowaniu obwodami, gdzie urządzenia te pełnią podobną rolę. W jakich jeszcze miejscach spotkamy przekaźniki impulsowe oraz jaki jest ich sposób działania?

Jak działa przekaźnik?

Klasyczny przekaźnik posiada cewkę oraz zworę. Gdy ta pierwsza jest zasilona (małym prądem), zwora zostaje zamknięta, co pozwala na przepływ dużego prądu poprzez styki robocze. Dzięki temu np. mały przełącznik, bądź tranzystor w komputerze sterującym, może zawiadywać pracą urządzenia pobierającego bardzo dużą moc. Przekaźnik impulsowy różni się od tradycyjnego tym, że po jego przesterowaniu nie trzeba już dalej podawać napięcia na cewkę, by zwora nadal pozostała zamknięta. Rozłączenie osiąga się poprzez podanie krótkiego impulsu napięciowego na drugą z cewek, bądź na tą samą ale z odwrotną polaryzacją napięcia.

Do czego jest wykorzystywany?

Oprócz zastosowań takich jak współpraca z przekaźnikami bądź przerywaczami czasowymi, a także w układach automatyki, możemy spotkać go między innymi w szafach sterowniczych oświetlenia ulicznego. Przekaźniki impulsowe wykorzystuje się w takich miejscach ze względu na ich duża wytrzymałość i łatwość wymiany. Standardowe urządzenia montowane są na szynie DIN, dzięki czemu ich montaż i demontaż trwa zaledwie kilka sekund. Na stronie https://hazbi.com/pl/c/Finder/2222365 możemy zobaczyć rozmaite wersje takiego rodzaju przekaźników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + 6 =